Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 02 listopad 2018 10:46

Uwaga! Zima sprzyja włamywaczom!

Policja ostrzega, że okres jesienno-zimowy to prawdziwa gratka dla włamywaczy. Właśnie w tym czasie okradanych jest najwięcej domów i mieszkań. Nie dajcie się okraść! 

Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej ostrzega, że złodzieje zwykle najpierw obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. Naszą czujność powinny zatem wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce samochody i osoby, wzbudzające w jakikolwiek sposób podejrzenia.

Ostrożni powinni być nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale i dużych bloków, w których sąsiedzi nie zawsze się znają. Korzystają bowiem z tego złodzieje, którzy wiedzą, że jest mała szansa, aby ktoś zwrócił uwagę na to, że do mieszkania wchodzi ktoś, kto w nim nie mieszka.

Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne - im więcej jest w mieszkaniu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze, a co za tym idzie i droższe. Sprawca często przed włamaniem chce się jednak dowiedzieć czy pokonanie tych zabezpieczeń i narażanie się na złapanie będzie dla niego opłacalne.

Dlatego też, poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.

 

Policjanci radzą:

wychodząc z domu pozamykaj wszystkie drzwi i okna (także balkonowe, piwniczne i garażowe), 
- nie zapomnij zamknąć pomieszczeń gospodarczych i wolnostojących garaży,
- włącz alarm, sprawdź zewnętrzne oświetlenie,
zastanów się, czy wartościowe przedmioty nie są wyeksponowane w taki sposób, że przyciągają uwagę potencjalnych złodziei, 
większą gotówkę zdeponuj w banku, a cenne przedmioty na czas swojej nieobecności powierz zaufanej osobie. Jeżeli nie jest to możliwe, wartościowe rzeczy pozostawione w mieszkaniu sfotografuj, spisz numery fabryczne i oznakuj – w razie kradzieży ułatwi to ich odnalezienie,
nie ma lepszej ochrony niż dobry sąsiad. Poproś go o czujność i doglądanie Twojego mieszkania, tak, by dom nie sprawiał wrażenia pustego.

Nie bądź bierny jeśli:

- zauważysz obce osoby, które zbyt długo obserwują okolicę i sąsiadów,
- zorientujesz się, że nieznajome osoby zaczepiają mieszkańców, wypytują ich i podejrzanie się zachowują,
- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiadów i niecodzienne odgłosy, a wiesz że wyjechali,
- zobaczysz, że podczas nieobecności sąsiadów nieznajoma osoba stoi pod ich drzwiami i próbuje je otwierać,
- zauważysz, że obce osoby wynoszą sprzęty domowe i nie towarzyszy im nikt ze znanych ci sąsiadów.

Zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek:

-  nie chwal się swoją zamożnością,
- nie publikuj na portalu społecznościowym informacji o tym kiedy planujesz wyjazd, gdzie i na jak długo wyjeżdżasz.

Jeśli jednak po powrocie okaże się, że zostałeś okradziony, pamiętaj by powiadomić Policję i nic nie dotykać, by nie zatrzeć śladów pozostawionych na miejscu przez złodziei. 

 źródło: KPP Sucha Beskidzka

Gazetki Promocyjne

 

HomeAlarmowy 112Uwaga! Zima sprzyja włamywaczom!