Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 17 wrzesień 2014 21:50

Wypadek cysterny w Bystrej.

Do tragicznego wypadku doszło 17 września  przed południem  w Bystrej Podhalańskiej. Jadąca cysterna, przewożąca ok. 10 tys. litrów amoniaku, zderzyła się z dwoma samochodami osobowymi.  Śmierć poniosły aż trzy osoby. Na szczęście wypadek był stymulowany.

                W ramach powiatowych ćwiczeń „Beskidy 2014” zorganizowano próbę, podczas której strażacy musieli udzielić pomocy aż dziewięciu rannym. W wyniku zderzenia cysterny z samochodem osobowym doszło do niebezpiecznego ulatniania się amoniaku z samochodu.

Przechodzący świadek zaalarmował służby ratownicze, jednak nieświadomy zagrożenia podszedł zbyt blisko ciężarówki i poprzez wdychane opary stracił przytomność.  Na domiar złego nadjeżdżający wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej, podczas gwałtownego hamowania oraz wskutek awarii hamulca, zderzył się z samochodem osobowym, wepchnął go do przydrożnego rowu i przygniótł swoim ciężarem. W wyniku tego zderzenia kierowca osobówki został uwięziony pod samochodem strażackim . Obrażenia ponieśli również strażacy, którzy jechali udzielić pomocy.

                Na miejscu akcji zjawiły się kolejne jednostki, które w pierwszej kolejności zabezpieczyły cysternę, gdyż nadal wydobywał się z niej gaz trujący, a następnie podjęli się udzielania pomocy rannym. Dwoje poszkodowanych zostało odtransportowanych helikopterem do szpitala, niestety aż trzem ofiarom nie udało się uratować życia. 

Na szczęście były to jednak tylko ćwiczenia strażackie, których celem było sprawdzenie sprawności bojowej i koordynacji wspólnych działań strażaków.

Barbara Kopacz

zdjęcia: Krzysztof Borowy

Galeria

asdasdasdasdas