Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 11 czerwiec 2019 21:39

Kradzież tożsamości - kogo dotyczy i czym to grozi?

Kradzież czy też defraudacja tożsamości to zagrożenie, na które jesteśmy tak naprawdę narażeni wszyscy i to w wielu rozmaitych sytuacjach. Wbrew dość rozpowszechnionej opinii, nasza tożsamość może zostać-całkowicie lub częściowo- "skradziona" nie tylko podczas korzystania z internetu. Oszuści znają wiele nader sprytnych sposobów, i niestety wciąż wiele osób daje się nabierać na różnego rodzaju tricki. Czym jednak jest kradzież tożsamości oraz w jaki sposób ktoś może wejść w posiadanie naszych danych a następnie je wykorzystać?

Czym jest kradzież tożsamości?

Zgodnie z definicją encyklopedyczną, o kradzieży tożsamości mówimy wówczas, gdy ktoś wchodzi w posiadanie naszych danych osobowych. Co ważne, kradzież tożsamości ma różne stopnie. Czym innym jest kradzież całkowita, kiedy oszust wchodzi w posiadanie całego kompletu informacji na nasz temat, a czym innym częściowa kradzież tożsamości, czyli sytuacja, w której ktoś zyskuje dostęp na przykład tylko do naszego numeru PESEL oraz imienia i nazwiska.

 Kradzież tożsamości: internet

Na utratę naszych poufnych danych osobowych jesteśmy rzecz jasna narażeni zwłaszcza podczas korzystania z sieci. W jaki sposób oszuści mogą wejść w posiadanie naszych danych drogą online? Sposób jest naprawdę wiele:

1. Fałszywe strony internetowe (na przykład "podmienione" witryny bankowości elektronicznej)

2. Strony, które wymagają od nas podania naszych danych osobowych(np. nazwiska, adresu, nr PESEL oraz adresu zamieszkania)

3. Różnego rodzaju fałszywe konkursy, w przypadku których uczestnictwo jest warunkowane podaniem informacji na temat naszej osoby

4. Media społecznościowe (często sami podajemy dość szczegółowe informacje na nasz temat)

5. Przechwycenie hasła do naszej poczty elektronicznej, bankowości internetowej lub innej strony zawierającej nasze poufne dane

6. Zarażenie naszego komputera oprogramowaniem szpiegującym

7. Zainfekowanie używanej przez przeglądarki internetowej oprogramowaniem przechwytującym np. wpisywane przez nas hasła na różnych stronach

Jak więc widać, sposobów na utratę naszych danych osobowych podczas korzystania z internetu jest naprawdę wiele. A do tego trzeba dodać jeszcze takie zagrożenia, jak korzystanie z sieci publicznych lub logowanie się do np. serwisu bankowości elektronicznej z cudzego, niesprawdzonego komputera. 

Kradzież tożsamości w życiu codziennym

Do utraty naszych danych osobowych może jednak dojść nie tylko podczas korzystania z internetu. Również nasze zwykłe życie jest pełne pułapek, w rezultacie których ktoś może wejść w posiadanie poufnych danych na nasz temat. Przykłady:

1. Fałszywe ogłoszenia o pracę (rzekomy potencjalny pracodawca żąda od nas na przykład przesłania skanu dowodu osobistego)

2. Propozycje szkoleń, prezentów lub promocji, których organizatorzy wymagają od nas podania naszych danych

3. Udostępnianie naszych dokumentów osobom postronnym, np. pozostawianie dowodu osobistego jako zabezpieczenia w wypożyczalni sprzętu lub nawet samo okazywanie dokumentu osobom postronnym

4. Udzielanie informacji na nasz temat osobom postronnym poprzez rozmowę telefoniczną, np. z fałszywym potencjalnym pracodawcą

5. Zamieszczanie zbyt dużej ilości informacji np. w aplikacjach o pracę (pamiętajmy, że w CV nie musimy podawać naszego nr PESEL, nr konta bankowego ani nawet dokładnego adresu zamieszkania)

6. Utrata dokumentów, na przykład wskutek ich zgubienia bądź też kradzieży

Jakie mogą być konsekwencje kradzieży tożsamości?

To, na co zostaniemy narażeni jeżeli ktoś ukradnie naszą tożsamość zależy od tego, jak dużą liczbę danych na nasz temat udało się pozyskać oszustowi a także rzecz jasna od zamiarów, kreatywności oraz możliwości działania przestępcy. W skrajnych przypadkach, utrata poufnych danych może skończyć się nawet założeniem firmy na nasze nazwisko lub zaciągnięciem kredytu bankowego na pokaźną sumę pieniędzy. 

Tracąc nasze dane osobowe narażamy się również na to, że ktoś zaciągnie na nas pożyczkę w instytucji pożyczkowej a zwłaszcza w parabanku, zawrze w naszym imieniu umowę np. z operatorem internetu lub telefonii komórkowej, albo też po prostu będzie wykorzystywał nasze dane w celu kupowania rzeczy przez internet. 

Może dojść również do tego, że oszust posługujący się naszymi danymi założy fałszywe konto bankowe, następnie złoży wniosek o kredyt gotówkowy, limit odnawialny lub kartę kredytową (jeżeli nasze dane nie widnieją w takich bazach, jak BIK czy KRD szanse powodzenia tego rodzaju oszustwa są naprawdę wysokie). 

Wreszcie, tracąc dane narażamy się po prostu na to, że ktoś będzie się pod nas podszywał, niekoniecznie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W tym celu mamy do czynienia z nietypową formą stalkingu lub zjawiska o pokrewnej naturze. Oczywiście, również w takiej sytuacji możemy ponieść liczne poważne konsekwencje wynikające z utraty naszych danych, na przykład jeżeli oszust w naszym imieniu dokona wypowiedzenia umowy o pracę lub też będzie rozsyłał obraźliwe wiadomości korzystając z naszej poczty elektronicznej bądź też konta na portalu społecznościowym.

Przydatne linki:

https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/zastrzeganie-dokumentu-tozsamosci

https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/zglos-utrate-albo-uszkodzenie-dowodu-osobistego-uniewaznienie

http://moniak.info/jak-uchronic-sie-przed-oszustami-w-internecie/

http://moniak.info/bezpieczne-pozyczanie-online/

 

asdasdasdasdas

Gazetki Promocyjne

 

HomeAlarmowy 112Kradzież tożsamości - kogo dotyczy i czym to grozi?