Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 07 kwiecień 2020 16:44

Surowe kary za łamanie przepisów dotyczących kwarantanny w powiecie suskim i wadowickim

Komunikaty i apele w okresie stanu epidemii rozpowszechniane w mediach, sklepach spożywczych, a także przez policjantów, strażaków, oraz strażników miejskich nie dotarły do wszystkich mieszkańców powiatu suskiego i wadowickiego. Podczas ubiegłego weekendu (3-5.04.2020), policjanci ujawnili 53 przypadki nieprzestrzegania  zakazów wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W powiecie wadowickim tamtejsi stróże prawa wspierani przez żołnierzy i strażników miejskich sprawdzają, czy mieszkańcy nie łamią przepisów dotyczących kwarantanny. Policjanci docierają nawet do trudno dostępnych miejsc.

 

Na początek bilans z naszego powiatu, gdzie podejmowane interwencje dotyczyły złamania zakazu gromadzenia się lub złamania zakazu przemieszczania się. W wyniku tych interwencji część z osób została ukarana mandatami karnymi, a wobec kilku sprawców wykroczeń zostały sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

Przykłady łamania przepisów były różne, nr. kierujący quadem, który z nudów chciał sobie pojeździć lub młodzież, która jeździła bez potrzeby samochodami po okolicy. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego z KPP w Suchej Beskidzkiej, nie tylko wyrywkowo, ale też przy każdej kontroli pojazdu dodatkowo ustalają cel podróży oraz zwracają uwagę na ilość pasażerów znajdujących się w busach i autobusach.

W przypadku popełniania takich wykroczeń, funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny do 500 złotych. Jeżeli sprawa zostanie skierowania do sądu, sprawca wykroczenia może otrzymać grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych. Rażące nieprzestrzeganie zakazów przynieść może równie dotkliwą karę grzywny nakładaną Decyzjami administracyjnymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną w granicach od 5 do 30 tysięcy złotych.

Do tej pory w naszym powiecie 13 osób złamało tego rodzaju ograniczenie. Zazwyczaj osoby te wychodziły do sklepu, najczęściej kupić alkohol i papierosy, ale także na spacer do lasu. Wobec wszystkich tych osób, które nie zważając na powagę sytuacji złamały przepisy, aktualnie prowadzone jest postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW za co mogą zostać ukarane grzywną - poinformowała portal wadowice24.pl Agnieszka Petek, rzecznik prasowy powiatowej policji w Wadowicach.

Natomiast w poniedziałek (6.04) policjanci ujawnili grupę pięciu osób wypoczywających w rejonie Jeziora Mucharskiego. 20-latkowie zostali ukarani mandatami.

Piękna pogoda oraz okres przedświąteczny zachęca do tego, by wyjść z domu, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że takie wyjście, a zatem niestosowanie się do przepisów gromadzenia się czy przebywania w miejscach objętych zakazem sprzyja rozprzestrzenianiu się epidemii. Trzeba postępować odpowiedzialnie, by przez swoje zachowanie nie  narazić wielu osób na utratę zdrowia, a nawet życia.

asdasdasdasdas

Gazetki Promocyjne

 

HomeAlarmowy 112Surowe kary za łamanie przepisów dotyczących kwarantanny w powiecie suskim i wadowickim