Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 26 luty 2015 17:02

Ostrzeżenie o pożarach spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe.

Napisał

Mając na uwadze występowanie na terenie naszego powiatu coraz częstszych pożarów, których przyczyną powstania jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe i gazowe - zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców powiatu suskiego o zachowanie szczególnej rozwagi podczas korzystania z urządzeń grzewczych. Występowanie bardzo niskich temperatur skutkuje większą liczbą pożarów obiektów mieszkalnych spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.

 

 
       W tym sezonie grzewczym (od 1 października 2014r. do 25 lutego 2015r.) na terenie powiatu suskiego doszło do ok. 58 zdarzeń w budynkach mieszkalnych. Wiele z tych pożarów można było uniknąć gdyby systemy grzewcze były prawidłowo eksploatowane.
       Do ogrzewania budynków wykorzystuje się głównie piece lub kotły opalane paliwem stałym, ciekłym, gazowym, lub kominki, a jako urządzenia dogrzewające pomieszczenia stosowane są różnego rodzaju piecyki gazowe, elektryczne, olejowe itp. Stwarzają one zagrożenia, które uwarunkowane są stanem technicznym i prawidłową obsługą całego systemu grzewczego.
       Zagrożenia mogą zaistnieć w różnych miejscach budynku, w piwnicach lub w pomieszczeniach, w których znajdują się kotłownie, gdzie w piecach lub kotłach odbywa się proces spalania paliw. Przez wyższe kondygnacje, poddasze i dach przebiegają przewody dymowe, spalinowe, a także wentylacyjne, które odprowadzają produkty spalania i napowietrzają obiekt. Wynika z tego, że zagrożenie pożarowe może zaistnieć od piwnicy po dach. 
       Wystarczy jakieś niedopatrzenie, wadliwy stan techniczny systemów wentylacyjnych, dymowych, spalinowych czy też urządzeń grzewczych albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności i może dojść do wybuchu, pożaru lub zaczadzenia. Zaczadzenie może być również spowodowane tym, że w okresie zimowym większość osób uszczelnia otwory okienne i drzwiowe przed zimnem. Ogranicza się przez to wymianę powietrza, a tym samym nie dostarcza się wystarczających ilości tlenu do budynku. Prowadzi to do niepełnego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych, a produktem takiego spalania jest tlenek węgla potocznie zwany czadem, który emitowany jest do pomieszczeń wskutek braku odpowiedniej wentylacji.
Informacja o zagrożeniu tlenkiem węgla i działaniu czujek wykrywających tlenek węgla.
       W związku z powyższym prosimy o zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas eksploatacji urządzeń grzewczych, przewodów kominowych, których to zły stan techniczny, niewłaściwe podłączenie przewodów lub nie usuwanie z nich zanieczyszczeń staje się przyczyną większości pożarów, przypominamy w tym miejscu o obowiązku dokonania przez mistrza kominiarskiego rocznej kontroli ich stanu technicznego. Stosowanie różnego rodzaju grzejników, dogrzewających pomieszczenia, które to pozostawione bez dozoru w bliskiej odległości od materiałów palnych, najczęściej będącymi wyposażeniem mieszkań mogą doprowadzić do powstania pożaru. Do częstych przyczyn powstania pożaru zaliczyć należy również zwarcie w instalacji elektrycznej, spowodowane przeciążeniem w wyniku podłączenia dodatkowych urządzeń grzewczych. Pragniemy również przypomnieć, iż w celu uniknięcia pożaru w wyniku wypadnięcia żaru z paleniska pieca - kominka należy zapewnić niepalne podłoże pod drzwiczkami piecowymi np. blacha, płytki ceramiczne. Zachęcamy również do zakupu czujnika tlenku węgla.
       Wyposażając obiekty w kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym należy pamiętać o spełnieniu wymagań budowlanych, podłączenia ich do samodzielnego przewodu dymowego, zapewnieniu właściwej wentylacji pomieszczenia.
       Pamiętaj! Twoje życie, również życie Twoich najbliższych może zależeć od tego, czy z należytą powagą potraktujesz nasze słowa!
       Poniżej wyciąg z przepisów dotyczących obowiązku czyszczenia przewodów dymowych (tzw. kominów).
Wyciąg z przepisów

asdasdasdasdas

Gazetki Promocyjne

 

HomeAlarmowy 112Ostrzeżenie o pożarach spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe.