Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 07 maj 2015 08:41

Uwaga na oszustów!

Uwaga na oszustów! /profile_belchonock'> / 123RF

Bądźmy ostrożni, gdy ktoś puka do drzwi. Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Najczęściej wiąże się to z wejściem do mieszkania.

 

Jedną z metod działania oszustów jest podawanie się za pracownika Spółdzielni Mieszkaniowej, Urzędu Skarbowego, ZUS, pomocy społecznej lub innej instytucji. Pod pozorem załatwienia sprawy urzędowej oszuści proszą o okazanie dokumentów, pieniędzy, wartościowych przedmiotów.

Często w takiej sytuacji proszą odwiedzaną osobę o podanie napoju, kartki papieru lub innej rzeczy albo o udanie się do innego pomieszczenia, np. kuchni, czy też łazienki i otworzenie kranu. Następnie wykorzystując nieuwagę lub zaaranżowaną sytuację dokonują kradzieży mienia. 

Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności by nie paść ofiarą oszustów:

Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj.

Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.

Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny.

Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi umów. Transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty. Jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny lub znajomym.

Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Sprawdź, czy jest to prawdziwy krewny, oddzwoń do niego lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy o jaką prosi.

Mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym.

Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie opowiadaj też o swoich planach życiowych czy o członkach twojej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997 albo 112.

Postarajmy się wówczas zapamiętać, jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.

 

asdasdasdasdas

Gazetki Promocyjne

 

HomeAlarmowy 112Uwaga na oszustów!