Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 06 lipiec 2014 21:13

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych od 31 sierpnia!

Napisał
Odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych od 31 sierpnia! http://www.sepolno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/

Od 31 sierpnia bieżącego roku już nie tylko dzieci, ale każdy pieszy, poruszając się po zmierzchu poboczem, będzie musiał nosić odblaski. Temu kto prawo złamie grozi mandat - nawet trzy tysiące złotych. Obowiązek noszenia odblasków ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

 

 

Przepisu nie stosuje się:

- gdy pieszy porusza się wyłącznie po drodze dla pieszych lub po chodniku

- gdy pieszy porusza się w strefie zamieszkania w której może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami

Ważne!

Wg definicji pieszy to: osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

W celu uświadomienia zagrożnia jakie pojawia się w sytuacji kiedy przemieszczamy się drogami nieoświetlonymi, bez elementów odblaskowych i stajemi sie praktycznie niewidoczni dla kierujących pojazdami prowadzone są liczne kampanie społeczne. Kampanie skierowane są zarówno do pieszych jak i kierujących pojazdami.

 

Na naszą wyobraźnie działają również liczby mówiące o czasie hamowania i długości drogi jakiej samochód osobowy (!) potrzebuje aby się zatrzymać:

"Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni aż 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów."

"Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 - 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. 
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 - 150 metrów, czyli o prawie 5 razy wcześniej!"

(wg http://www.drogizaufania.pl/)


źródło: znamibezpiecznie.pl

 

asdasdasdasdas

Gazetki Promocyjne

 

HomeAlarmowy 112Odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych od 31 sierpnia!