Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 12 lipiec 2018 08:13

Dewastacja figurki Matki Boskiej pod szczytem Babiej Góry

Napisane przez

W ostatnich dniach została całkowicie zniszczona figurka Matki Boskiej w kapliczce pod szczytem Babiej Góry.

Figurka Matki Boskiej została najprawdopodobniej wyrwana, w pobliżu nie zostały znalezione żadne ślady po niej. Całość wygląda tak, jakby ktoś ją wyrwał i ze sobą zabrał. Warto zaznaczyć, że już 16 września w niedzielę o godzinie 12:00 właśnie w tym miejscu, przy tej figurze - Matki Bożej Bolesnej - na Babiej Górze z inicjatywy ratowników Sekcji Babiogórskiej Grupy Beskidzkiej GOPR odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ludzi gór. Do tego czasu ratownicy będą musieli postarać się o nową figurkę świętą.

Podobna sytuacja miała miejsce w roku ubiegłym w Suchej Beskidzkiej, gdzie doszło do dewastacji tablic umieszczonych na krzyżu w miejscu, gdzie odbywają się coroczne majówki organizowane przez ratowników Sekcji Babiogórskiej Grupy Beskidzkiej GOPR. Pisaliśmy o tym [TUTAJ].

 

Królowe górskich szczytów

Figurę Matki Boskiej w skalnej grocie znajdziemy też z dala od Tatr, pod wierzchołkiem Babiej Góry. Ponoć już pod koniec XIX wieku istniała w tym miejscu kapliczka w szczelinie skalnej, ale czy była ona poświęcona Matce Boskiej, czy innej świętej postaci, nie wiadomo. Miejscowi przypominają, że ongiś biegł tamtędy szlak zbójnicki, a później przemytniczy. I snują przypuszczenia, że być może w tym miejscu ktoś zginął, albo na odwrót, doznał cudownego ocalenia.

Z kolei niedługo przed I wojną światową pionier babiogórskiej turystyki i twórca schroniska na Markowych Szczawinach Hugo Zapałowicz wpadł na pomysł postawienia na szczycie Babiej Góry wielkiej figury Matki Boskiej. Zbierał nawet na ten cel fundusze. Starania te raz na zawsze przerwał wybuch wojny.

Dopiero latem roku 1984 obecną figurkę autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Jerzego Langmana umieścili w skałach pod szczytem ratownicy Babiogórskiej Grupy GOPR. Jak podaje uczestnik tego zdarzenia ksiądz Maciej Ostrowski, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a jednocześnie ratownik GOPR-u, autor rzeźby miał swój prywatny powód, aby ją właśnie dla tego miejsca stworzyć.

 

asdasdasdasdas

Gazetki Promocyjne

 

HomeAlarmowy 112Dewastacja figurki Matki Boskiej pod szczytem Babiej Góry