Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 03 sierpień 2018 07:38

Dopalacze jak narkotyki - nowe prawo Wyróżniony

Ofiary dopalaczy to nie tylko puste statystyki. To konkretni ludzie, którzy sięgając po tę używkę narazili swoje zdrowie i życie.

Dopalacze nie są tematem aż tak odległym jak mogłoby się nam wydawać. One są wokół nas. Policja potwierdza, że w tym roku na skutek działania tych środków zgineło juz około dziesięciu osób.

Tymczasem Rada Ministrów przyjęła dzisiaj przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Rząd zdecydował, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, szczególnie osób młodych, odpowiedzialność za posiadanie, handel i dystrybucję dopalaczy przechodzi z reżimu administracyjnego na reżim karny.

 

Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy, które przewidują karę więzienia za posiadanie dopalaczy. Jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski: „Robimy to, co należało zrobić już dawno. Liczba zatruć dopalaczami utrzymuje się na poziomie ok. 300 miesięcznie, a wbrew powszechnej opinii, dopalacze nie są łagodniejszą formą narkotyków. Zatrucia nimi są często bardziej niebezpieczne niż „tradycyjnymi” narkotykami, a skutki zażywania nowych substancji są nieprzewidywalne”.

 

Funkcjonariusze policji mają na uwadze nie tylko łapanie przestępców, ale i działania profilaktyczne, które uświadomią potencjalnym nabywcom wagę problemu.

Już teraz wiadomo, że zrodziło się wiele akcji społecznych, które stanowią wsparcie dla tego rodzaju działań profilaktycznych. Nasz portal również dołożył do tego swoją małą cegiełkę, nagrywając krótki spot pt. „STOP dopalaczom”. 

 


Produkcja:
Elżbieta Makoś, Katarzyna Kasperek, Edyta Skrabuła, Łukasz Szarlej, Mateusz Hyciek, Mateusz Szklarczyk, Zygmunt Irzyk, Andrzej Śliwa

 

Podziękowania.

EKO-Skawa Maków Podhalański,
ADENIUM Andrzej Śliwa,
ORLIK Maków Podhalański
Balance Sucha Beskidzka

 

 

 

HomeAlarmowy 112Dopalacze jak narkotyki - nowe prawo