Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 28 październik 2018 20:26

Aktualne kolejki na NFZ do leczenia zaćmy - czy warto czekać?

Choć zoperowanie zaćmy w ramach NFZ niemalże od ręki jest dziś możliwe w wybranych placówkach w Polsce, większość pacjentów w dalszym ciągu uskarża się na kilkuletnie kolejki. Duże miasta, bardziej zaludnione obszary, kliniki z dobrą renomą i stosunkowo wysokim odsetkiem skuteczności operacji – tu na operację zaćmy trzeba czekać nawet do 2021 roku. Gdzie na chwilę obecną sytuacja pacjentów wygląda najlepiej, a gdzie kolejki przerażają? Czy na operację zaćmy warto czekać kilka lat? Jakie opcje dostępne są dla tych, którzy potrzebują operacji wcześniej, niż za trzy lata?

 

Krótkie terminy leczenia zaćmy na NFZ

Właściwie każdy pacjent, który otrzyma dziś skierowanie na zaćmę będzie zastanawiał się, czy znalezienie niezbyt odległego terminu do leczenia zaćmy w ramach NFZ jest dziś w ogóle możliwe. Sprawdzając daty przyjęć na oficjalnych portalach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia nie trudno zauważyć, że owszem, wolne terminy na rok 2018 są jeszcze w wielu miejscach. Niestety, miejsca te rzadko dostępne są „pod ręką”.

Większość placówek oferujących wolne terminy jeszcze na przełomie października i listopada bieżącego roku to placówki, których lokalizacja nie jest zbyt wygodna dla pacjentów z najbardziej zaludnionych rejonów Polski lub też placówki, które specjalizują się w leczeniu zaćmy wrodzonej wieku dziecięcego. W ramach klasycznej operacji zaćmy warto skontaktować się np. z Zakładem Opieki Zdrowotnej I Medycyny Pracy "Med-Alko" Sp.Z O.O. w Koninie, Oddziałem Leczenia Jednego Dnia W Tomaszowie Lubelskim, Wielkopolskim Centrum Medycznym Remedium w Poznaniu, czy też Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim – zgodnie ze stanem na dzień 21.10, wszystkie z nich oferują terminy jeszcze przed końcem miesiąca, a ich lista oczekujących nie wygląda na zbyt przeludnioną.

Operacja zaćmy na NFZ – gdzie poczekasz na swój zabieg najdłużej?

Przeglądając kolejki do operacji zaćmy na stronie internetowej NFZ nie potrzeba wiele, by dotrzeć do placówek ze znacznie dłuższymi okresami oczekiwania do zabiegu. Już trzecia strona wyszukiwarki pokazuje terminy na początek 2019 roku, z placówkami takimi jak Wielospecjalistyczny Szpital -Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, OPTEGRA Polska Sp. Z O.O. : Oddział Jednego Dnia w Poznaniu, czy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oferującymi terminy na styczeń 2019. Dalsze przeglądanie stron zaczyna jednak coraz mocniej rozczarowywać i przynosić daty odległe o 6, 12, a nawet 18 miesięcy od dziś. W rezultacie pacjenci poszukujący w swojej okolicy szpitala zdolnego wykonać operację usunięcia zaćmy nie zawsze mogą liczyć na obiecujące rezultaty. Większość mocno przeludnionych rejonów Polski, w tym szczególnie w województwach południowo-zachodnich i południowych musi liczyć się z koniecznością oczekiwania na zabieg przez co najmniej kilka miesięcy. A przecież w dalszym ciągu słyszy się o tym, że zaćmę powinno się leczyć jak najszybciej!

Rozwiązania alternatywne – leczenie zaćmy prywatnie bądź za granicą

Ci, którym NFZ wyznaczył termin leczenia zaćmy za kilka, a być może kilkanaście miesięcy stają często przed trudną decyzją: czekać, czy szukać innego rozwiązania? Opcji jest tu kilka, jednak pewne jest to, że czekanie zawsze wypada przy nich najgorzej. Zaćma to choroba pogłębiająca się i jako że obecne warunki kwalifikacji do zabiegu w większości oznaczają zapisy dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, czekanie jest tu naprawdę kiepskim rozwiązaniem. Jednym z wyjść może być oczywiście próba zakwalifikowania się na operację w innym ośrodku w Polsce, jednak i to nie zawsze skutkuje. Leczenie zaćmy prywatnie jest natomiast dość drogą opcją, choć z punktu widzenia jakości operacji i życia po niej, znacznie lepszą niż leczenie w ramach NFZ. Jest jeszcze opcja trzecia, łącząca w sobie zalety obydwu poprzednich.

Polska jako członek Unii Europejskiej ma obowiązek zwrotu kosztów leczenia pacjentom korzystającym z opieki zdrowotnej poza granicami kraju i na terenie UE. Zaćma jest jednym z zabiegów, który został wpisany na listę zabiegów refundowanych w ramach dyrektywy transgranicznej, co oznacza że wyjeżdżając na zabieg do Czech, jego koszty zostaną pacjentowi zwrócone. Ofertę przygotowaną specjalnie na potrzeby dyrektywy proponuje między innymi zlokalizowana niedaleko polsko-czeskiej granicy OneDayClinic, w której pacjenci mogą liczyć na szybki termin przyjęcia do zabiegu, możliwość wyboru lepszej soczewki (wyboru, którego w ramach NFZ w Polsce pacjenci nie mają), a także profesjonalną opiekę przed, w trakcie i po zabiegu, gwarantującą optymalne rezultaty operacji.

Leczenie zaćmy w kraju, prywatnie, a może za granicą? Pewne jest jedno – w kolejkach nie warto czekać, gdy w grę wchodzi choroba pozbawiająca człowieka wzroku stopniowo każdego dnia. Zaćma jest dziś ogromnym problemem nie tylko w kraju, ale i na świecie. Jeśli więc pojawiają się na horyzoncie opcje gwarantujące szybką, skuteczną i korzystną finansowo operację, warto skorzystać z niej dla własnej wygody i zdrowia.

Home