Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 09 listopad 2018 09:11

Czego uczy savoir-vivre?

Zasady savoir-vivre dla niektórych osób stanowią codzienne nawyki, objawiające się np. podczas randki w restauracji, ale też w wielu innych sytuacjach prywatnych i zawodowych. Inni natomiast kojarzą je jedynie z nazwy i przypominają sobie o nich wówczas, gdy czują się niepewnie w sytuacji, w której chcą wypaść dobrze, ale nie do końca wiedzą, jak należy się zachować. Aby tego uniknąć, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam się poczuć swobodnie bez względu na okoliczności.

Co oznacza pojęcie savoir-vivre?

Jak dowiedzieć się można z bloga restauracji Okrasa, pojęcie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i stanowi połączenie dwóch czasowników w formie bezokolicznikowej, a mianowicie: savoir, czyli wiedzieć, oraz vivre, co znaczy żyć. W wolnym przekładzie może to zatem oznaczać znajomość życia czy też sztukę życia. Takie tłumaczenie stanowi ważną podpowiedź dla wszystkich tych, którzy chcieliby zrozumieć, czym właściwie są te zasady i dlaczego warto się do nich odwoływać w codziennych sytuacjach. Znajomość czy też sztuka życia mogą się wydawać frazami nieco górnolotnymi, przynależącymi niegdyś do etosu tzw. wyższych sfer, gdzie pojęcie to, określane także jako ogłada, dobre maniery, konwenans towarzyski czy bon-ton, odnosiło się do znajomości obyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności. Stosowanie się do nich pozwalało zatem przetrwać w świecie, w którym pozornie drobne uchybienie mogło się wiązać z naprawdę poważnymi konsekwencjami, w tym między innymi z wykluczeniem ze społeczności, a w skrajnym przypadku nawet koniecznością przystąpienia do honorowego pojedynku. W tym kontekście sztuka życia okazuje się określeniem zdecydowanie adekwatnym. Pamiętajmy jednak o tym, że zasady dobrego zachowania nigdy nie były jednolite. Funkcjonowały bowiem w różnych warunkach kulturowych i społecznych, dostosowując się do potrzeb i możliwości członków poszczególnych grup. Co innego zatem mogło oznaczać bycie grzecznym dla przedstawiciela arystokracji, inaczej rozumieli tę ideę mieszczanie, a jeszcze inny wymiar zyskiwała ona w społecznościach chłopskich. Zawsze jednak dobre maniery odnosiły się do kilku głównych dziedzin życia, wśród których można wskazać:

  • nakrywanie do stołu i serwowanie jedzenia oraz picia,
  • formy towarzyskie,
  • komunikację,
  • wygląd, prezencję i właściwy ubiór,
  • zachowanie się w szczególnych sytuacjach.

Współcześnie znajomość dobrych manier również odnosi się do wymienionych powyżej sfer życia. Jednak od momentu, gdy zaczynały się one kształtować, a później rozkwitać i przybierać rozmaite odcienie, minęło sporo czasu. Dziś już każdy z nas wie, że teoretycznie nie powinno się trzymać łokci na stole, prawda?

Home