Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 14 listopad 2018 20:24

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Napisał

Szczęśliwie przyszło nam żyć w czasach, kiedy ojczyzna jest wolna. Jak zapewne wszystkim wiadomo, w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W związku z powyższym dnia 09.11. uczestniczyliśmy nie tylko w trzeciej już Wieczornicy Patriotycznej, która poświęcona została temu wydarzeniu, ale również w biciu rekordu wspólnego wykonania "Mazurka Dąbrowskiego" punktualnie o godzinie 1100.

 

            Sama zaś Wieczornica rozpoczęła się o godz. 1700 a areną wydarzeń uczyniono szkolną salę gimnastyczną. Pięknie przystrojona dodawała powadze chwili, której byliśmy świadkami. Uczniowie perfekcyjnie przygotowani pod każdym względem zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności spektakl słowno-muzyczny, który oddawał bardzo krętą i czasochłonną drogę Polaków do odzyskania niepodległości. W niekonwencjonalnym, lapidarnym wręcz ujęciu, opartym na kanwie swobodnej rozmowy nastolatków, przybliżono wydarzenia z lat 1772-1918. Dzięki inscenizacji widzowie mogli przenieść się do czasów kolejnych powstań, poczuć atmosferę germanizacji i rusyfikacji oraz poznać przejawy oporu ze strony Polaków. Zaprezentowane w montażu piosenki oraz aspekt multimedialny w postaci okolicznościowej prezentacji pięknie podkreślały waleczność naszych przodków.

            Wspólne przygotowanie obchodów tak ważnej rocznicy scaliło naszą społeczność  i udowodniło jeszcze raz, iż wolność nierozerwalnie złączona z krwią i walecznością naszych przodków musimy wspólnie pielęgnować. W tym miejscu należą się też słowa głębokiego uznania i wdzięczności wszystkim, którzy byli obecni z nami podczas niniejszej blisko godzinnej inscenizacji.

 

Radosław Tempka

asdasdasdasdas
Home