Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 15 listopad 2018 14:00

Mali Mistrzowie i ich dwanaście prac! Najlepiej wykonali je uczniowie z SP1 Zawoja!

Napisane przez

Po raz drugi w hali Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim odbył się finał powiatowy w konkurencji Turniej Gier i Zabaw - Mały Mistrz. W zawodach, w których udział mogą brać tylko uczniowie z klas 1-3, najwięcej punktów zdobyli uczniowie z SP1 Zawoja i to oni będą reprezentować nasz powiat w finale wojewódzkim w Mszanie Dolnej (30.11.2018). 

Do Makowa Podhalańskiego przyjechali w środę 14 listopada przedstawiciele sześciu gmin z naszego powiatu - wspomniana na wstępie SP1 Zawoja oraz SP Jachówka, SP1 Maków Podhalański, SP Bystra Podhalańska, ZSP Lachowice i SP Tarnawa Dolna.

Uczniowie (drużynę tworzyło ośmiu zawodników - cztery dziewczynki, czterech chłopców przy czym w każdej z konkurencji mogła wystartować szóstka zawodników) musieli sprawdzić się w aż dwunastu konkurencjach.

Przed rozpoczęciem każdej z nich sędzia główny zawodów, Krzysztof Myszogląd dokładnie tłumaczył zawodnikom, z jakim tym razem zadaniem przyjdzie im się zmierzyć. Opisywać każdą z dwunastu byłoby nieco za długie, ale kilka wybranych - czemu nie.

Pierwszy zawodnik na sygnał biegnie w kierunku półmetka, wykonuje 5 przeskoków zawrotnych przez ławeczkę, a następnie obiega stojak na półmetku i wraca do swojego zespołu. Po obiegnięciu zespołu i stojaka za zespołem, dotknięciem kolejnego zawodnika daje mu sygnał do startu. Takie właśnie zadanie mieli do wykonania uczniowie w ramach "Skoków zawrotnych przez ławeczkę".

Kolejna z zabaw to "Skoki z miejsca dodawane". Pierwszy zawodnik z linii startuje wykonuje skok w dal obunóż. Sędzia zaznacza kredą miejsce lądowania na wysokości pięt. Z tego miejsca wykonuje skok kolejny zawodnik. Jeżeli zawodnik podczas skoku podeprze się rękoma z tyłu, to miejsce kontaktu rąk z podłożem należy uznać za uzyskaną odległość.

Pierwszy zawodnik na sygnał wybiega na trasę i wykonuje przewrót w przód. Następnie w biegu pokonuje 3 płotki (wys. 30 cm). Zabiera piłkę ręczną z kółka ringo, kozłując ją na dystansie 5 m, dobiega do linii i wykonuje podanie jednorącz górne do partnera swojego zespołu stojącego za linią półmetka. Partner odrzuca piłkę z powrotem. Po chwycie piłki, zawodnik biegnie do swojego zespołu, zostawiając piłkę w kółku ringo. Po obiegnięciu zespołu i płotka, dotknięciem kolejnego zawodnika daje mu sygnał do startu - najtrudniejsza i najdłuższa z zabaw Małego Mistrza to "Tor przeszkód".

Ostatnie, dwunaste zadanie w finale powiatowym Turniej Gier i Zabaw - Mały Mistrz, to tzw. "Pierścień". Zawodnicy trzymają się za ręce ustawieni w kole. Kółko hula hop umiejscowione jest na lewym przedramieniu zawodnika oznaczonego znacznikiem. Na sygnał sędziego zawodnicy przechodzą przez kółko w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara , nie puszczając dłoni współćwiczącego. Wygrywa drużyna, która w najkrótszym czasie przełoży hula-hop dwukrotnie w koło.

Po podliczeniu punktów powstała klasyfikacja generalna. Mistrzami powiatu zostali uczniowie z SP1 Zawoja. Wicemistrzostwo, drugie z rzędu, dla reprezentantów SP Jachówka. Podium uzupełnili uczniowie z SP1 Maków Podhalański. Miejsce czwarte, również podobnie jak w przypadku SP Jachówka, takie samo jak w poprzednim roku szkolnym, zajęli reprezentanci SP Bystra Podhalańska. Na kolejnym miejscu ZSP Lachowice, szósta lokata dla SP Tarnawa Dolna.

To był finał powiatowy inny niż wszystkie i dekoracja po jego rozegraniu była inna niż zazwyczaj. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy medal, każdy nauczyciel również, na medal załapał się nawet sędzia główny. Wręczali je: dyrektor ZS w Makowie Podhalańskim, Artur Piórkowski oraz przedstawiciel suskiego starostwa, Maciej Krzyśków. Ale i tak najlepszą odpowiedzią, czy warto takie zawody przeprowadzać (dwa lata temu pilotażowo, rok temu już na poważnie na szczeblu powiatowym) była reakcja dzieci, które wykrzyknęły gromko taaak na pytanie, czy im się taka forma rywalizację poprzez różnego rodzaju zabawy podoba. I każdy z nich może czuć się mistrzem!

 TURNIEJ GIER I ZABAW - MAŁY MISTRZ - 14.11.2018 - MAKÓW PODHALAŃSKI

1. SP1 Zawoja - 59 pkt

2. SP Jachówka - 53,5 pkt

3. SP1 Maków Podhalański- 50 pkt

4. SP Bystra Podhalańska - 37,5 pkt

5. ZSP Lachowice  - 31 pkt

6. SP Tarnawa Dolna - 16,5 pkt

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home