Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Dobry serwis AGD – zakres usług i gwarancja jakości

Naprawa sprzętu AGD nie zawsze jest opłacalna, ale nadal w wielu przypadkach lepiej skontaktować się z fachowcem niż płacić za nowe urządzenie. Warto poszukać sprawdzonego specjalisty, który rzetelnie wyceni usługę i znajdzie przyczynę awarii. Jakie sprzęty można oddać w ręce fachowca? Czy każdy, kto oferuje naprawę jest godny zaufania?

 

Jakie usługi realizuje profesjonalny serwis AGD?

Dobry serwis AGD zapewnia obsługę klienta w miejscu jego zamieszkania. Jeżeli naprawa jest bardziej skomplikowana, urządzenie może zostać zabrane przez fachowca do warsztatu, ale w większości przypadków usuwanie awarii odbywa się na miejscu. Specjaliści bez problemu diagnozują przyczyny usterek i eliminują je w takich urządzeniach jak: pralki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, lodówki i zamrażarki. Serwis na wysokim poziomie pozostawia klientowi decyzję dotyczącą wymiany części na oryginalne lub dobrej jakości zamienniki. Fachowiec powinien uczciwie wycenić koszt naprawy z wyszczególnieniem ceny samej części zamiennej.

 

Gdzie szukać dobrego fachowca?

Dobry fachowiec stanowi nieocenioną pomoc, dlatego o namiary na sprawdzone usługi warto spytać rodzinę i znajomych. Można również szukać ogłoszeń w prasie, ale istnieje ryzyko, że trafi się na niekompetentnego fachowca lub tzw. złotą rączkę bez żadnych uprawnień. Warto za to sprawdzić fora internetowe, ponieważ ludzie polecają sobie nawzajem dobrych specjalistów. Jeżeli nie chcesz szukać profesjonalisty na własną rękę, skontaktuj się z https://www.restartagd.pl. Serwis skupia fachowców, którzy przeszli wstępną weryfikację i dysponują odpowiednim doświadczeniem oraz kwalifikacjami. Można liczyć na krótki termin oczekiwania na naprawę sprzętu.

 

Czy na każdą naprawę powinna zostać wydana gwarancja?

Korzystając ze wspomnianego serwisu, klient otrzymuje na każdą naprawę roczną gwarancję. Jest to powszechna sytuacji w przypadku firm, którym zależy na zadowoleniu klientów. Gwarancja może obejmować krótszy okres, np. pół roku lub mniej, ale powinna zostać wydana. Dzięki niej można wysuwać roszczenia, jeżeli w okresie, który obejmuje będzie miała miejsce ponownie ta sama awaria. W przypadku konieczności ponownej naprawy, może zostać wykonana bez dodatkowych opłat lub bez kosztu robocizny, a jedyny koszt może dotyczyć zakupu części potrzebnej do wymiany.

 

Jak powinna przebiegać fachowa obsługa klienta?

Coraz trudniej o fachowców z prawdziwego zdarzenia, ale na rynku jednak funkcjonują firmy, które dokładają wszelkich starań, aby jakość obsługi była na najwyższym poziomie. Przede wszystkim usługi powinni świadczyć wyłącznie fachowcy o udokumentowanym wykształceniu i kwalifikacjach. Specjalista zajmujący się naprawami powinien posiadać wszystkie niezbędne uprawnienia, aby skutecznie usuwać awarie sprzętów gospodarstwa domowego starego i nowego typu, a przy tym móc wystawiać gwarancje. Ważne jest również doświadczenie, które pozwala realnie ocenić możliwość naprawy i jej opłacalność.

Home