Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 11 grudzień 2018 23:21

GRUZJA atrakcje i rewelacje.

Napisał

Gruzja to kraj leżący na styku dwóch kontynentów i na styku przeplatania się wielu kultur i wpływów. Kiedyś jedna z republik Związku Radzieckiego, dziś suwerenne państwo, w którym wciąż słychać rosyjski język. Gruzja to kraj otwartych, gościnnych i bezpośrednich ludzi wschodu. To kraj, gdzie każdemu posiłkowi towarzyszy wznoszenie przyjacielskich toastów. Kraj dobrej kuchni i zachwycających widoków. Gruzja, choć tak naprawdę leży blisko Polski, bo w zasięgu trzygodzinnego lotu, jest już dla nas miejscem w pewnym sensie egzotycznym i odmiennym nie tylko kulturowo, ale i architektonicznie. Jest inna niż Europa, którą tak dobrze znamy...

Położenie i warunki naturalne

Gruzja to niewielkie państwo przytulone zachodnim bokiem do Morza Czarnego, od północy odgraniczone od niezbyt przychylnej jej Rosji poprzez góry Kaukazu. Z pozostałymi sąsiadami Azerbejdżaenm, Armenią i Turcją żyje raz lepiej raz gorzej. Gruzja jest krajem w znacznym stopniu górzystym, co daje jej krajobrazowi dużo majestatycznego uroku. Mimo górzystości w Gruzji panuje przyjemny klimat podzwrotnikowy. W zachodniej części, u wybrzeży Morza Czarnego, nie brakuje upraw oliwek, kiwi czy drzew palmowych. Klimat jest bardzo przyjazny dla przybysza z Polski. Na początku polskiej jesieni, w październiku, w Batumi można zażywać jeszcze kąpieli morskich. Równocześnie kierując się w tereny górzyste, w tym samym czasie można zaznać pogody śniegowej i krajobrazu wysokogórskiego. Dzięki piętrowości klimatycznej Gruzja oferuje szeroką rozpiętość warunków pogodowych. 

Turystyka

Rozwój turystyka w Gruzji nie dotarł jeszcze do kulminacyjnego momentu i to prawdpodobnie działa na korzyść zarówno dla tego kraju, jak i dla docierających tam turystów. Wciąż nieskażone piękno dzikiej natury, prosta gościnność gospodarzy zamiast komercji skierowanej na gości z innego kraju, to niewątpliwie zalety, jakie oferuje Gruzja. Atrakcje Gruzji to przede wszystkim jej walory krajobrazowe i magiczne miejsca historyczne oraz sakralne.

  1. TBILISI - stolica kraju z nazwą zaczerpniętą od gruzińskiego słowa oznaczającego "ciepły" ("tbili"). Nie bez powodu - miasto od dawna obfitowało w gorące źródła. Obecnie atrakcją są tbiliskie łaźnie siarkowe. Miasto rozlokowane u stóp wzgórza, z którego rozciąga się wspaniała panorama, szczególnie wieczorem - kiedy wiele obiektów stolicy jest bajecznie podświetlonych. Tbilisi to miasto z długą historią. Fani zabytków znajdą tutaj kościołów, cerkwi, bazylik i katedr wszelkich możliwych religii Bliskiego Wschodu. 
  2. GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA - pomiędzy Tbilisi a Władykaukazem (Osetia Północna), malowniczymi serpentynami dróg, przebiega właśnie ten szlak, wykorzystywany od wieków do ruchu armii rzymskim, perskich czy mongolskich. Droga na przestrzeni wieków wciąż związana z przerzutami wojsk, teraz - przy ustabilizowanej sytuacji politycznej - malownicze zakątki są dostępne do zwiedzania dla turystów. Z Tbilisi można dotrzeć aż do podgranicznej miejscowości Stepancminda, z której w zasięgu spaceru znajduje się najbardziej rozpoznawalny, pocztówkowy kościółek Gruzji: Cminda Sameba. 
  3. SWANETIA - to inny górski region Gruzji z niezwykle ciekawą historią i fascynującymi basztami obronnymi, wpisanymi na światową listę dziedzictwa Unesco. Zamieszkujący ten teren Swanowie byli przez wiele wieków odizolowani od innej ludności, co wpłynęło na wytworzenie się pewnej lokalnej kultury z unikatowymi ikonami i manuskryptami. 
  4. BATUMI - to ośrodek nadmorski, który chciałby pretendować miana do miana prawdziwych czarnomorskich kurortów z bułgarskim Słonecznym Brzegiem na czele. Wciąż jeszcze nie wygląda jak rozwinięte kurorty europejskie, ale to chyba wychodzi samemu miastu na dobre. Klimat kamienistych plaż, ładny port i stare zabudowania, na które składa się miasto, przyciągają i oczarowują, szczególnie podczas wieczornych spacerów spokojną promenadą wzdłuż podświetlonych palm.   

Tak właśnie wygląda Gruzja. Atrakcje są tu wciąż nie do końca wyeksplorowane i czekające na odkrycie przez turystów, którzy się coraz bardziej przekonują, że można tu znaleźć prawdziwe perełki.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home