Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 09 listopad 2018 23:43

Ścieżki przyrodniczo - ekologiczne w Węgierskiej Górce

Napisał

"Zagospodarowanie brzegów rzeki Soły oraz potoku Żabniczka trasami przyrodniczo-ekologiczno-dydaktycznymi"  ścieżki z pewnością przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności Gminy Węgierska Górka zarówna dla mieszkańców, jak i turystów.

 

logadobre


Projekt został zrealizowany i dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a jego głównym celem była ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów dla działania. Zagospodarowanie tego pięknego obszaru wpływa także na ochronę różnorodności biologicznej.

Kwota dofinansowania EFRR 1 490 353,91 całkowita wartość projektu 1 646 762,94.

Celem projektu było wzmocnienie ochrony bioróżnorodności poprzez wzrost obszarów chronionych oraz wykorzystanie zasobów przyrodniczych i zmniejszenie presji na środowisko naturalne poprzez właściwe ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo. W praktyce oznacza to wspaniałe miejsce do spacerów i mogą z niego korzystać i mieszkańcy, i odwiedzający naszą gminę goście.

wgsciezkiproj


Prace prowadzone były tak, by uwzględnić ochronę siedlisk cennych przyrodniczo na obszarze brzegów rzek Soły w miejscowościach Węgierska Górka i Cisiec oraz potoku Żabniczka w Żabnicy w celu zahamowania rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych i odtworzeniem stanu pierwotnego tych siedlisk, tym samym wsparto powierzchnię 0,7 ha w celu uzyskania lepszego statusu ich ochrony. Aby to osiągnąć, prowadzone były także kampanie edukacyjno-informacyjne,  mającej na celu budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu i turystów.

Efektem projektu są więc ścieżeki edukacyjne o długości 3,3 km wraz z wyposażeniem ich w małą architekturę.  Dotychczas teren ten  był to teren niezagospodarowany, porośnięty zielenią niską i wysoką oraz zielenią inwazyjną. Znajdowały się wydeptane ścieżki, które powstaly poprzez wieloletnie użytkowanie jako dojście do rzeki Soły oraz miejscowo występujące dzikie wysypiska. W ramach  inwestycji wykonano częściowe prześwietlenie koron drzew, zbudowano przejścia dla płazów, postawiono skrzynki dla ptaków i nietoperzy oraz hotel dla pszczół samotnic.

Dzięki charakterowi powstałych ścieżek połączone zostały miejsca dziedzictwa kulturowego m.in. sakralnego, miejsca pamięci (fortyfikacje obronne), pomniki przyrody, parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody oraz obszary Natura 2000. 

asdasdasdasdas
Home