Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Jak wybrać wagę kuchenną? Na co zwrócić uwagę?

Wagi kuchenne to przydatne urządzenia pozwalające na precyzyjne odmierzanie artykułów spożywczych, ułatwiając gotowanie i pieczenie. Dobra waga mechaniczna czy elektroniczna musi być precyzyjna, praktyczna, ale i estetyczna. Wiele modeli dostępnych na rynku posiada zaawansowane funkcje, które docenią osoby będące na diecie, diabetycy, ale i te skrupulatnie realizujące kulinarne przepisy. Jakie parametry brać pod uwagę? Jaka waga kuchenna będzie najlepsza? Podpowiadamy.

 

Rodzaje wag


Można wyróżnić dwa typy wag:

mechaniczna - tradycyjne urządzenie, proste w budowie i łatwe w obsłudze. Waga mechaniczna posiada wewnętrznie zamontowany odważnik połączony ze wskazówką. Wynik ważenia pokazywany jest na zegarze. Modele mechaniczne charakteryzują się dość wysoką niedokładnością pomiaru mogącą wynieść nawet 20 g.


elektroniczna - proste w obsłudze urządzenie, wyświetlające pomiar na wyświetlaczu LCD. Modele tego typu wyróżniają się dokładnością pomiaru wynoszącą przeciętnie 1-2 g. Do ich sprawnego działania potrzebne są baterie, które można wymieniać. Waga elektroniczna może posiadać dodatkowe funkcje, takie jak np. przelicznik kalorii, funkcja tarowania, pomiar wartości odżywczych czy określenie objętości płynów. Zaawansowane funkcje wpływają na jej wyższą cenę.

Maksymalne obciążenie


Wagi kuchenne mogą odmierzać produkty spożywcze od 1 do 5 kg. Parametr ten określa maksymalną masę produktów, które mogą być zważone jednocześnie. To, jakie maksymalne obciążenie zostanie wybrane zależy głównie od typu artykułów spożywczych oraz rodzaju przyrządzanych potraw. Jeśli w planach mamy przygotowywanie potraw na bazie warzyw i owoców warto szukać modeli o jak najwyższym obciążeniu. Z kolei do odmierzania drobnych produktów sypkich jak mąka, cukier czy przyprawy dedykowane są modele wag o maksymalnym obciążeniu wynoszącym 1 kg. Dobra waga kuchenna będzie wyposażona we wskaźnik informujący o przekroczeniu obciążenia.

Dokładność pomiaru


Im mniejsza liczba (np. 1 g), tym większa dokładność urządzenia, przy czym modele elektroniczne wyróżniają się lepszą dokładnością pomiarów. Wagi mechaniczne cechują się dokładnością pomiaru do 20 g, a wagi elektroniczne do 1-2 g. To pomocny parametr, który pozwala na precyzyjne odmierzanie składników kuchennych potrzebnych do wykonania danego przepisu kulinarnego, szczególnie dla diabetyków i osób będących na diecie. Znając dokładną wagę artykułu spożywczego, możliwe jest dalsze wyliczanie kaloryczności.

Wygląd i wykonanie


Wagi kuchenne, oprócz funkcjonalności, różnią się między sobą również wyglądem. Można spotkać klasyczne modele jak i te bardziej futurystyczne. Dużą popularnością cieszą się modele w stylu retro stylizowane na dawne urządzenia do ważenia produktów.
Wagi kuchenne, zarówno te nowoczesne modele elektroniczne, jak i mechaniczne produkowane są z plastiku, stali nierdzewnej, szkła i silikonu. Część modeli łączy w sobie różne materiały np. stalowy korpus i szklanką miskę. Wagi kuchenne wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie, dostępne w różnych kolorach i kształtach w przystępnych cenach. Z kolei modele ze stali nierdzewnej są najbardziej wytrzymałe. Wagi szklane nie chłoną żadnych zapachów, są bezpieczne dla żywności, jednak w łatwy sposób można je uszkodzić. Wagi ze składaną, silikonową misą nie zajmują zbyt wiele miejsca w kuchni. Wagi kuchenne w szerokiej ofercie znajdziemy pod adresem https://sklep.technica.pl/wagi-kuchenne.

Wyposażenie wagi


Bardzo funkcjonalnym i przydatnym elementem wyposażenia jest miska, która ułatwia wsypywanie i odmierzanie artykułów spożywczych. Wagi najczęściej posiadają zdejmowaną miarkę, która ułatwia odmierzanie, co pozwala na łatwiejsze przesypywanie produktów. Na rynku urządzeń kuchennych dostępne są również płaskie modele, które w zestawie nie mają dołączonej miseczki. Dzięki temu możliwe jest swobodniejsze odmierzanie i przesypywanie produktów. Modele tego typu są atrakcyjne cenowo.


Inne przydatne funkcje, w które zostały wyposażone wagi kuchenne

 • przelicznik jednostek wagowych
 • pomiar wartości odżywczych
 • zawartość kaloryczna
 • wskaźnik przekroczenia obciążenia
 • tarowanie
 • pomiar objętości płynów
 • wskaźnik zużycia baterii
 • pomiar temperatury
 • funkcja Add&Weight
 • automatyczny wyłącznik
 • wskaźnik zużycia baterii
Home