Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

sobota, 02 luty 2019 19:57

Rodzinny Dom Dziecka – prośba o zebranie środków finansowych na zakup domu.

To piękne móc przyjąć i obdarzyć miłością, dać bezpieczeństwo dziecku, które z różnych powodów nie może pozostać z rodzicami naturalnymi. Wiemy, że takie domy są bardzo potrzebne, ponieważ dzieci odrzucone przez swoich biologicznych rodziców czują się tam bezpieczne, a przede wszystkim kochane.

 

I taki właśnie dom stworzyli Państwo Dorota i Damian Wasiak. Prowadzą oni Rodzinny Dom Dziecka, w którym obecnie przebywa siódemka dzieci, w wieku od 8-19 lat.                       

 Pani Dorota pochodzi z Makowa Podhalańskiego. W 2001 roku rozpoczęła pracę  w Katolickiej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Dom Światełko" w Godynicach  koło Sieradza (woj . łódzkie).  I to właśnie tam jak  mówi,  po raz pierwszy odkryła powołanie, aby służyć Bogu obecnym w drugi, człowieku. Tam też poznała swojego męża Damiana, z którym stworzyła Rodzinny Dom Dziecka dla pięciorga dzieci, którymi się opiekowała od 2011 roku. Dwójka kolejnych chłopców Kamil i Kacper doszli w trakcie tworzenia Rodzinnego Domu Dziecka.

Dzieci, które przebywają u pani Doroty i pana Damiana są często po przebytych traumach, skrzywdzone tak fizycznie jak i psychicznie, boją się zaufać komukolwiek. U nich od nowa uczą się zasad, wiary w drugiego człowieka, zaufania do nas dorosłych. 

Na początku 2018 roku Państwo Wasiak podjęli decyzję, aby przeprowadzić się w rodzinne strony Pani Doroty. Bodźcem była niespodziewana, tragiczna śmierć brata pani Doroty – Pawła, który zginął tragicznie  1.01.2018 r. ( on również  przez kawałek swojego życia pracował w placówce „Dom Światełko”). Nie była to jednak łatwa decyzja. Chcąc przeprowadzić się musieli przede wszystkim znaleźć odpowiednie lokum dla dzieci.

Nie wyobrażaliśmy sobie z mężem, że odejdziemy sami,bez dzieci. Pod naszą opieką była już obecna siódemka. Były to dzieci, którymi opiekowałam się już od samego początku jak trafiły do placówki. Dzieci pragnęły być z nami, a my z nimi. Przeszły one  szereg badań razem i każde z osobna. My również. Trudno jest  opisać ile było związanych z tą decyzją formalności. Jednak warto było. Na naszej drodze od początku pojawiało się mnóstwo osób, które nam pomagały – mówi pani Dorota.
Państwo Wasiak znaleźli odpowiedni dom w Suchej Beskidzkiej, który wynajęli. Niestety, mogą go jeszcze wynajmować do 31 lipca 2019 r., a od 1 sierpnia muszą go kupić. Rodzina wpłaciła już 25 tys. zł. ale żeby dom był ich własnością - potrzebują jeszcze 230 tysięcy.  

Pani Dorota oraz Pan Damian, aby zapewnić odpowiednie warunki dla dzieci, musieli najpierw wyremontować ten dom.W niespełna dwa miesiące Pan Damian dzięki pomocy najbliższej  rodziny założył ogrzewanie, podciągnął wodę, częściowo także  wyrównał teren.  Nasz dom jest piękny, nasz dom ma duszę a przede wszystkim wypełniony jest dziećmi po same brzegi. Obecnie dom spełnia wszystkie wymogi potrzebne do przyjęcia  dzieci. Wymogi te narzucone są zawsze z góry i trzeba je spełnić jeżeli pragnie się stworzyć dzieciom prawdziwy DOM. Przy remoncie pomagali także najstarsi chłopcy, którzy mówili Ciociu , to najpiękniejsze wakacje w naszym życiu. Budujemy i tworzymy nasz nowy dom. Dziękujemy, że jesteśmy razem. Emil ( lat 17) , który wraz z trojgiem swojego  rodzeństwa jest podopiecznym Państwa Wasiak po świętach Bożego Narodzenia powiedział, że to najpiękniejszy i najszczęśliwszy okres w jego życiu.

           Do 31 lipca musimy wypłacić 230 tysięcy złotych aby tego "DOMU" nie stracić. I przede wszystkim aby nie stracić "DZIECI". Dzieciaki nasze o tym wiedzą i każde z nich na swój sposób to przeżywa. Robimy wszystko, aby nie widziały po nas, że tak naprawdę potrzebujemy mnóstwa pieniędzy, których na ten moment niestety nie mamy. W głębi serca wierzymy, że dobry Bóg nas nie opuści. To ON nas tu powołał ,to ON zawsze przysyłał do nas osobę z "CZYMŚ" czego w danym momencie nam brakowało. Kochamy nasze dzieci całym sercem, a one jak potrafią odwzajemniają naszą miłość. Bywają cięższe dni- jak w każdej rodzinie - ale dużo jest tych pięknych i wzruszających. Zresztą Bóg działa przez różne doświadczenia – mówi pani Dorota.

   "Mamy Siebie" - to jest teraz najważniejsze- mówią. Jesteśmy razem, mimo tak dużych przeciwności losu. Nie skupiamy się na tym czego nam brakuje tylko jesteśmy wdzięczni za to co już mamy. A mamy naprawdę dużo. Najważniejsze jest to, że NASZE DZIECI mają "DOM, MIŁOŚĆ, OPIEKĘ I CIEPŁO RODZINNE". Nasze motto to "RAZEM JESTEŚMY SIŁĄ. OSOBNO JAKBY NAS NIE BYŁO".

 Każde dziecko jest wyjątkowe, każde najbardziej na świecie potrzebuje zdrowej, kochającej rodziny. My staramy się zapewnić im to wszystko. By poczuli namiastkę prawdziwego ciepła rodzinnego. Chcemy by czuły się u nas kochane, ważne, potrzebne, wyjątkowe, by było im z nami dobrze. – wyjaśnia Pani Dorota.


Niestety do tego szczęścia brakuje pieniędzy na zakup domu. Państwo Wasiakowie oraz ich rodzina, nie są  w stanie samodzielnie  uzbierać brakującą  kwotę - czyli  230 tys. złotych. Stąd wystosowali apel do ludzi dobrej woli :

 Prosimy Was Kochani o wsparcie na miarę Waszych możliwości. Obiecujemy i zapewniamy modlitwą do ostatnich dni naszego życia na ziemi. Co wieczór wraz z dziećmi odmawiamy różaniec św. zawierzając Bogu przez ręce Maryji wszystkich ludzi, którzy nam pomagają i będą pomagać.

 Pisząc spoglądam na Olę i Dominika, którzy zajadają się ciastem. Ich buzie śmieją się na całego. Pięknie jest być razem!

Stowarzyszenie Mocni Pomocni, do którego zgłosiła się rodzina założyło dla Państwa Wasiak specjalne subkonto, na które można wpłacać pieniądze na zakup domu.

NRB dla rozliczeń krajowych- 55 8128 0005 0064 7872 2000 0030

IBAN  dla rozliczeń zagranicznych- PL 55 8128 0005 0064 7872 2000 0030

KOD SWIFT/ BIC   POLUPLPR

Także radni powiatowi : Joanna Stypuła, Wit Sarlej i Piotra Talaga, którzy wraz z członkami stowarzyszenia odwiedzili rodzinę – obiecali pomoc.

Mieszkańcy naszego powiatu wielokrotnie udowodnili, że są ludźmi o wielkich sercach, pomagali tym , którzy tej pomocy potrzebowali. Niech i tym razem nie przejdą obojętnie wobec apelu Państwa Wasiak. Pomóżmy im zatrzymać rodzinny dom dziecka.

 

Home