sobota, 09 luty 2019 10:35

Dziewczęta z LO i chłopcy z Goetla najlepsi w szczypiorniaka

W środę 5 lutego poznaliśmy dwóch mistrzów powiatu szkół średnich w piłce ręcznej. Najpierw do rywalizacji o prymat wśród dziewcząt przystąpiły drużyny z LO Sucha Beskidzka oraz ZS Witosa Sucha Beskidzka. Po tym jednomeczowym turnieju na parkiet wyszli chłopcy z trzech suskich szkół: Goetla, Witosa oraz LO, aby w bezpośredniej potyczce wyłonić mistrza powiatu i jednocześnie naszego reprezentanta na półfinał wojewódzki.

Szósty raz tylko jeden mecz zadecydował o mistrzostwie powiatu w piłkę ręczną dziewcząt w ramach Licealiady. Szósty raz chodziło o pojedynek uczennic z suskiego LO oraz ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. I szósty raz z rzędu zwycięsko wychodzą z tej konfrontacji zawodniczki z LO. A dwunasty rok z rzędu w ogóle.

Po pierwszej połowie było 6:0, po drugiej 10:0. Nie oznacza to, że zawodniczki z Witosa ograniczały się do roli statystów – często gościły na połowie zawodniczek z LO, strzelały na bramkę, ale tego dnia nawet raz nie zaskoczyły Katarzynę Surzyn. Po drugiej stronie Agnieszka Ogarek ratowała momentami beznadziejne wydawało się sytuacje, ale dziesięć razy musiała skapitulować. Obie bramkarki zostały MVP swoich drużyn.

Prym w zdobywaniu goli dzierżyła Magdalena Zachura, która ostatecznie zdobyła 5 goli i tym samym sięgnęła po statuetkę Królowej Strzelczyń. Trzy gole zanotowała Joanna Ficek, a po jednym dołożyły Oliwia Skowron i Wiktoria Wróbel. Drużyna z LO, którą dowodził Andrzej Stanaszek, tym samym awansowała do półfinału, który odbędzie się, nieoficjalna data, 1 marca w Myślenicach.

PIŁKA RĘCZNA DZIEWCZĄT – LICEALIADA 2018/2019 – 05.02.2019 – SUCHA BESKIDZKA

LO Sucha Beskidzka – ZS Witosa Sucha Beskidzka 10:0 (6:0).

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. LO Sucha Beskidzka

2. ZS Witosa Sucha Beskidzka

Po oficjalnym zakończeniu zawodów dziewcząt, na parkiecie ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej zameldowali się chłopcy. W tych zawodach emocji było o wiele więcej niż podczas meczu dziewcząt i nie tylko dlatego, że w ramach tego finału powiatowego odbyły się trzy spotkania.

W pierwszym spotkaniu LO zagrało z Witosem. W pierwszej połowie (2x10 minut) na dwubramkowe prowadzenie wyszli zawodnicy z Witosa (dwa trafienia Kamila Przybylaka), ale końcówka należała do chłopców z suskiego LO. Po golach Michała Stachnika, Jakuba Świerkosza i Szymona Rusina to właśnie oni schodzili na przerwę z przewagą jednego gola. Po przerwie dwukrotnie zawodnicy z Witosa doprowadzali do remisu (4:4, 5:5). Ostatnie słowo należało jednak do zawodników z LO - gola na wagę zwycięstwa zdobył Michał Stachoń.

Mecz numer dwa to starcie Goetla z Witosem. Podobnie jak w pierwszym spotkaniu, także i tu przez długi czas mecz był remisowy (3:3, 4:4, 5:5 w pierwszej kwarcie, 6:6, 7:7 w drugiej). Przełomowy moment nastąpił w drugiej części gry, gdy podopieczni Jacka Kudzi z Witosa zdobyli trzy gole z rzędu (dwa gole Przybylaka, jeden Arkadiusza Dobosza) i wyszli na prowadzenie 10:7. Przewaga ta okazała się decydująca, chociaż Goetel złapał w pewnym momencie kontakt (dwa gole Szymona Żaczka) na 9:10. Wygraną Witosa 11:9 przypieczętował Dobosz.

Przed spotkaniem kończącym zawody wiadomo było, że wygrana LO zapewni tej drużynie mistrzowski tytuł. Wygrana Goetla powodowała, że w ruch trzeba by było wziąć kalkulatory i liczyć stosunek goli zdobytych do straconych wszystkich trzech drużyn. Pierwsza połowa zdecydowanie na korzyść Goetla (6:1) spowodowała, że drugi wariant wydawał się najbardziej prawdopodobny. W drugiej połowie LO co prawda zdobyło na początku dwa gole (Rusin, Łukasz Tatara), ale Goetel ani myślał wypuszczać szansy na wygraną nie tylko w tym spotkaniu, ale i całym turnieju z rąk. Ostatecznie to właśnie podopieczni Artura Kukli wygrywając 12:7 zapewnili sobie mistrzowski tytuł i promocję do półfinału wojewódzkiego (15.02.2019, hala ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej).

Tradycyjnie podczas podsumowania nagradzano nie tylko szkoły, ale też indywidualnie zawodników. Ufundowane przez suskie starostwo statuetki otrzymali: Szymon Żaczek (ZS im. W. Goetla) - król strzelów oraz: Grzegorz Rusin (ZS im. W. Goetla), Kamil Przybylak (ZS im. W. Witosa) oraz Szymon Rusin (LO).