Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 10 luty 2019 08:07

OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II – O RODZINIE

Napisał
OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II – O RODZINIE zdj. Dennis Jarvis

Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo często wypowiadał się i pisał na temat rodziny. Wszystkie sprawy z nią związane były mu bardzo bliskie. Troszczył się o należyte miejsce rodziny we współczesnym świecie.

 

Papież podkreślał, iż Jezus Chrystus jest zawsze obecny w sakramencie małżeństwa. I właśnie dlatego małżonkowie otrzymują od Boga moc i łaskę wytrwania w związku przez całe swe życie. Ojciec Święty powiedział: „Odwołujcie się do tej sakramentalnej łaski nieustannie, w modlitwie i postępowaniu... zwłaszcza wtedy, gdy na swojej drodze napotkacie trudności i doświadczenia. Chrystus pragnie być z wami zawsze. Niech miłość wasza nigdy nie przestanie czerpać z tej miłości, jaką On umiłował. Wtedy ta miłość nigdy się nie wyczerpie.”

Małżeństwo stanowi związek, który ze swojej natury winien być nierozerwalny. To swoisty dar Boży. Jest uświęcone przez Chrystusa.

Niestety kryzys nie omija współczesnych rodzin. Świadczą o tym przede wszystkim: wysoka liczba rozwodów, konflikty rodzinne, przemoc fizyczna i psychiczna w rodzinie, rozstania z powodu wyjazdu jednego z małżonków za granicę w poszukiwaniu np. pracy, zamykanie się niektórych rodzin w obrębie swoich spraw, zamiast patrzeć szerzej, na sprawy innych rodzin, innych ludzi, egoizm, zanikanie głębszej więzi i miłości w rodzinie, alkoholizm, spożywanie narkotyków przez członków rodziny, oddawanie dzieci niechcianych do domów dziecka, aborcja. Nie bez znaczenia są też zagrożenia dla rodziny wynikające ze współczesnego postępu techniki i globalizacji np. nieodpowiednie treści przekazywane w telewizji albo w internecie m. in.: ataki na rodziny katolickie, wyszydzanie wiary, pornografia, nadmierne eksponowanie wolności, rozwiązłości, materializmu, życia bez zobowiązań.

Właśnie wtedy podczas życiowych trudności najbardziej potrzebne są: miłość, wierność powiedzianemu kiedyś słowu „tak” drugiej połówce, odpowiedzialność za drugiego człowieka, troska o niego, pomoc codzienna w przezwyciężaniu upadków, zła, pobudzanie do rozwiązania problemów, a nie pójścia łatwą drogą.

Papież Jan Paweł II mówił: „Życie uczy nas, że miłość, miłość małżeńska jest zawsze szczególną próbą całego życia. Nie wtedy jest wielka i prawdziwa, kiedy zdaje się łatwa i przyjemna. Wtedy, gdy potwierdza się w próbach życia... Bardzo ubogie pojęcie o ludzkiej i małżeńskiej miłości miałby ten, kto by myślał, że gdy nadchodzi czas próby, kończy się miłość i radość. To właśnie wtedy uczucia ludzkie ukazują swoją trwałość, to właśnie wtedy umacnia się oddanie i czułość, bo prawdziwa miłość nie myśli o sobie, lecz o tym, jak przyczynić się do dobra ukochanej osoby, jej największą radością jest szczęście tych, których kocha... Niech przy tym nie zapominają, iż prawdziwa miłość hartuje się w cierpieniu... Trzeba zmienić stosunek do dziecka poczętego. Nawet jeśli pojawiło się ono nieoczekiwanie, nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia... każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia! Życie ludzkie jest święte. Nikt w żadnej sytuacji nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego zniszczenia niewinnej istoty ludzkiej... Coraz trudniej jest dziś rodzicom nadążyć za dziećmi na różnych etapach ich życia. W społeczeństwie rozwiniętej technologii, środków masowego przekazu i globalizacji... rodzice przeżywają nieraz udrękę, stając wobec grożącym dzieciom niebezpieczeństw. Nierzadko doznają bolesnych rozczarowań, obserwując niepowodzenia swych dzieci ulegających ułudzie narkotyków, powabom rozpasanego hedonizmu, pokusom przemocy, najprzeróżniejszym przejawom bezsensu i rozpaczy.”

Bardzo ważna w rodzinie jest rozmowa o wszystkim, nawet o małych sprawach. Prawidłowa komunikacja w rodzinie pozwala wyrazić to, co czujemy w danej chwili. Trzeba wykorzystać każdy moment życia, aby być razem. Członków rodziny łączy też modlitwa, szczególnie różańcowa.

Ojciec Święty mówił o tym następująco: „Trzeba powrócić do modlitwy w rodzinie i do modlitwy za rodziny... Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty, zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny... odtwarza ona wtedy klimat domu w Nazarecie... Poprzez modlitwę we wspólnocie rodzin zapraszamy Chrystusa, aby był pośrodku nas: małżonków, rodziców, dzieci... Niewiele jest wspólnie podejmowanych działań, które miałyby na rodzinę wpływ głębszy niż wspólna modlitwa. Modlitwa pobudza uczucie czci do Boga i wzajemnego szacunku do siebie. Nadaje radościom i smutkom, nadziejom i rozczarowaniom, wszystkim zdarzeniom i okolicznościom perspektywę Bożego miłosierdzia i opatrzności.”

 

Kazimierz Surzyn

 

Źródła:

  1. Andrzej Nowak, Karol Wojtyła – Jan Paweł II, Kronika życia i pontyfikatu, Kraków 2005.

  2. Tad Szulc, Jan Paweł II, Warszawa 1996.

  3. Miłujcie się, nr 3/2005.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home