Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 15 luty 2019 12:05

Podbabiogórze znane i nieznane – Mokry Stawek

Jezioro Orawskie oraz niedawno powstałe Jezioro Mucharskie to jedyne, większe zbiorniki wodne w sąsiedztwie masywu Babiej Góry. Nie są one wytworami sił przyrody tylko ludzkiej inżynierii w celu okiełznania wód spływających z gór. Przyroda nie obdarzyła hojnie Podbabiogórza jeziorami, nie znaczy to jednak, że naturalnych zbiorników nie napotykamy w tej części Beskidów. Niewielkie oczka wodne lub mokradła najczęściej pojawiają się w dolnie rzeki Skawy lub na terenach, gdzie odpływ wód gruntowych jest odcięty. Nieco okazalej prezentują się stawy, które powstały na zboczach Królowej Beskidów. Najbardziej znanym z nich jest Mokry Stawek.

Mokry Stawek jest największym spośród znanych jeziorek rozsianych po stokach Babiej Góry. Wszystkich zbiorników o powierzchni większej niż 25 m2 jest obecnie 19. Występują na wysokości od 860 do 1445 m.n.p.m. Najwyżej położony jest Stawek Orawski. Część stawów całkowicie wysycha podczas suchego i gorącego lata. Z kolei w czasie ostrej zimy zamarzają i zostają pokryte grubą warstwą śniegu. W zależności od wysokości otacza je różnorodna roślinność; od lasów mieszanych po kosodrzewinę. Mokry Stawek położony jest w pobliżu Górnego Płaju na wysokości 1025 m.n.p.m. Otocza go las bukowo – jodłowo – świerkowy. Tuż nad nim przechodzi niebieski szlak turystyczny łączący Przełęcz Krowiarki ze schroniskiem na Markowych Szczawinach. Stawek uznawany jest za typowe jezioro osuwiskowe, a jego wiek szacuje się na około 6 tysięcy lat. Ma owalny kształt, muliste dno, a od południa brzeg zamyka rumowisko. W zależności od pory roku, czy też intensywności opadów jego powierzchnia zmienia się, średnio wynosi ok. 450 m2. Podobnie jest z głębokością, średnio od 2 – 2,5 m, a maksymalnie nawet 5 m. Gwałtowany przyrost wody może doprowadzić do przelania się wody przez próg jeziorka. Z kolei długotrwała letnia lub jesienna susza może doprowadzić do całkowitego wyschnięcia. Wpływ na to ma niewielka ilość dopływów, które z reguły są okresowo płynącymi strumieniami. Ponadto woda z Mokrego Stawku uchodzi systemem szczelin, położonych przy północnym brzegu. W przeszłości zbiornik próbowano sztucznie zarybiać, jednak bezskutecznie. Obecnie jego jedynymi mieszkańcami są bezkręgowce oraz płazy, takie jak żaby, czy też traszki. Jeziorko jest nie tylko ciekawą atrakcją turystyczną, ale również ważnym wodopojem dla zwierząt zamieszkujących Babiogórski Park Narodowy.

Największego uroku Mokremu Stawkowi dodaje pora jesienna, kiedy to w jego tafli odbijają się różnorodne kolory liści drzew porastających brzegi niecki, w której się znajduje. To niewielkie jeziorko od dawna inspirowało naukowców oraz turystów odwiedzających Beskidy. Temat jeziorka często pojawiał się w przedwojennych czasopismach geograficznych oraz pierwszych przewodnikach turystycznych. Obecnie stanowi atrakcję przyrodniczą, którą warto zobaczyć planując wycieczkę na Babią Górę.

KB

 

 

BIBLIOGRAFIA;

  1. www.zawoja.2betravel.pl
  2. www.bgpn.pl
  3. www.2beinspired.pl

 

FOTOGRAFIE;

Fot. 1. Mokry Stawek w porze jesiennej – zdjęcie własne;

Fot. 2. Mokry Stawek od dawna przyciągał letników – źródło; www.fotopolska.eu

 

asdasdasdasdas
Home