Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

sobota, 02 marzec 2019 23:43

OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - O MIŁOSIERDZIU BOŻYM

OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - O MIŁOSIERDZIU BOŻYM zdj. Dennis Jarvis

Ojciec Święty Jan Paweł II kierował do nas następujące słowa, do dziś aktualne: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia. Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy.”

 

Papież wielokrotnie podkreślał, iż najpełniej realizuje się Boże miłosierdzie poprzez nabożne rozważanie słowa Bożego, świadome i dojrzałe uczestnictwo w Eucharystii a także nabożeństwach oraz w sakramencie pokuty i pojednania. Człowiek dociera do miłosierdzia Pana m. in. wtedy, gdy dokonuje u siebie głębokiej przemiany i stara się być dobry dla bliźnich. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił o potrzebie „wyobraźni miłosierdzia”, abyśmy nigdy nie przechodzili obojętnie i nie pozostawili bez pomocy, w miarę naszych możliwości, ludzi którzy np.: utracili mieszkanie, pracę, dotknęła ich jakaś klęska żywiołowa, wpadli w nałogi, tych którzy zaniedbali się duchowo. Papież nawoływał byśmy czynili miłosierdzie tu na ziemi: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.”

Papież Jan Paweł II nauczał, iż obowiązkiem każdego człowieka jest stawać w obronie pokoju, w obronie życia ludzkiego, rodziny, nawoływać do ludzkiej solidarności, jednoczyć się w pomocy samotnym, cierpiącym, wskazywać drogę do Zbawienia młodym.

Ojciec Święty Jan Paweł II tak czynił każdego dnia swojego życia, będąc zawsze blisko ludzi. Docierał do nas na spotkaniach, audiencjach, słowem, modlitwą, poprzez np.: kanonizację siostry Faustyny, która przez całe swe życie przypominała biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, która wzywała do głoszenia jej światu świadectwem życia, czynem, słowem, modlitwą, ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego, zawierzenie całego świata Miłosierdziu Bożemu w sanktuarium w Łagiewnikach, oddanie trosk każdego z nas Matce Miłosierdzia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

U kresu swojego życia Papież napisał: „Pragnę ponownie zawierzyć tej miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Ojciec Święty nauczał, abyśmy nigdy nie zapominali o modlitwie za Kościół, Ojczyznę, świat, wszystkich ludzi, za nas samych, o modlitwie będącej wołaniem o miłosierdzie Boże.

Przebywając w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku Papież mówił do zgromadzonego tam wówczas tłumu wiernych i do nas wszystkich słuchających Go za pomocą środków masowego przekazu: „Kiedy nawiedzałem to sanktuarium w roku 1979, prosiłem, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci. Dziś dziękuję wam i wszystkim kalwaryjskim pielgrzymom za te modlitwy, za duchowe wsparcie, jakiego nieustannie doznaję. I nadal proszę: nie ustawajcie w tej modlitwie - raz jeszcze powtarzam - za życia mojego i po śmierci. Ja zaś, jak zawsze, będę odwzajemniał waszą życzliwość polecając wszystkich Miłosiernemu Chrystusowi i Jego Matce”.

 

Kazimierz Surzyn

 

1. Andrzej Nowak, Karol Wojtyła - Jan Paweł II, Kronika życia i pontyfikatu, Kraków 2005.

2. Tad Szulc, Jan Paweł II, Warszawa 1996.

3. Miłujcie się, nr 3/2005.

4. Jan Paweł II, Dar i Tajemnica, Kraków 1996.

5. Kard. Stanisław Dziwisz, Świadectwo, Warszawa 2007.

Home