Wydrukuj tę stronę
piątek, 08 marzec 2019 19:05

Historyczny triumf uczennic ze Skawicy! Awans do finału wojewódzkiego w mini-koszykówkę

- Dziewczyny zagrały świetne zawody, były bardzo mocno zaangażowane w grę i zostawiły trochę zdrowia, nierzadko już leżąc w parterze, na parkiecie. Serdecznie im gratuluję - skomplementował swoje podopieczne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skawicy Krzysztof Kudzia. Miał za co - uczennice ze Skawicy wygrały półfinał wojewódzki w mini-koszykówkę i awansowały do zawodów wojewódzkich!

W turnieju, który odbył się w piątek w Nowym Targu, obok drużyny ze Skawicy wzięły również udział szkoły z: SP Sieniawa (mistrz powiatu nowotarskiego), SP Krzczonów (mistrz powiatu myślenickiego) oraz SP Biały Dunajec (mistrz powiatu tatrzańskiego).

Pierwszy turniejowy mecz mistrzyń powiatu suskiego, jak się później okazało, był z drugą drużyną zawodów rejonowych. - Sieniawa była najtrudniejszym przeciwnikiem - mówi Krzysztof Kudzia.

Po dwóch kwartach Sieniawa prowadziła 4:0. - Graliśmy dobrze, ale nieskutecznie. W ostatnich dwóch kwartach dziewczyny musiały zaryzykować i dać z siebie wszystko, bo wiedzieliśmy, że są one w stanie odrobić stratę - dodaje nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP Skawica.

I rzeczywiście - w czwartej kwarcie zawodniczki ze Skawicy wyszły na prowadzenie 7:4! Na minutę przed zakończeniem spotkania, rywalki miały dwa rzuty osobiste i oba zostały wykorzystane. - Wielkie nerwy, tak wspominam ostatnie sześćdziesiąt sekund. W tym czasie nie wykorzystaliśmy dwóch dwutaktów. Sieniawa wznawiała grę pod naszym koszem na 5 sekund przed zakończeniem spotkania i bardzo obawiałem się niepotrzebnego faulu z naszej strony, który skutkowałby dwoma osobistymi. Na szczęście wszystko dobrze się dla nas skończyło - przyznaje.

W wyniku losowania, dziewczynom ze Skawicy przyszło rozegrać dwa spotkania z rzędu. Kolejnym przeciwnikiem mistrzyń naszego powiatu był SP1 Biały Dunajec. - Dziewczyny były zmęczone, ale cały mecz był pod naszą kontrolą, a przewagę systematycznie powiększaliśmy - dodaje Kudzia.

O wyniku w całym turnieju zadecydował ostatni mecz z ZPO Krzczonów. - Obawiałem się lekkiej presji, nowej hali i tego, że trybuny będą przeciwko nam. I faktycznie - często skandowana była nazwa Krzczonów. Dziewczynom z Sieniawy bardzo zależało, żeby to Krzczonów wygrał. Mecz był bardzo ostry, głównie ze strony Krzczonowa - powiedział opiekun zespołu ze Skawicy.

Taktyka zawodniczek z Krzczonowa zaczęła się jeszcze bardziej kruszyć, gdy po faulach numer pięć na początku czwartej kwarty na ławce rezerwowych musiały do końca zawodów zasiąść dwie kluczowe zawodniczki. Od tego momentu uczennice ze Skawicy spokojnie kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku. Efektem była wygrana 17:4.

Drużyna z ZSP Skawica wystąpi zatem w finale wojewódzkim w Bochni, który odbędzie się 22 marca. - Będzie to mój pierwszy finał wojewódzki w roli opiekuna drużyna w grach zespołowych w Skawicy. Nie ukrywam, jestem dzisiaj bardzo szczęśliwy - podsumował Kudzia.