Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Mała firma w internecie

Marketing w internecie to bardzo szerokie pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele różnorodnych aktywności. Niektóre działania marketingowe są darmowe, albo możliwe przy niskich kosztach, dlatego polecane są dla małych, lokalnych firm.

 

Firma potrzebuje reklamy, taka jest dzisiejsza rzeczywistość rynkowa, że konkurencja wymusza aktywne działania w celu pozyskania klientów. Ujmując szerzej, to firmy potrzebują nie tylko reklamy, ale także różnych działań w obszarze marketingu. A jakie medium daje większe możliwości w tym zakresie niż internet? Małe firmy często obawiają się internetu, kojarząc go z dużymi kosztami. Częściowo to prawda, ponieważ w internecie można wydać każdy budżet na marketing i reklamę, ale są pewne działania podstawowe, które nie są takie drogie.

Pierwsza rzecz, która trzeba zrobić, to własna strona internetowa. Nie zawsze jest to konieczne, ale strona internetowa to odbicie firmy w wirtualnym świecie. Decyzja o wykonaniu strony powinna być poprzedzona pewnymi przemyśleniami. Czy będziemy w stanie zająć się utrzymaniem strony, aktualizacjami, odnawianiem domeny i hostingu? Jeśli nie, to trzeba to zlecić. Najlepszym wyjściem jest zlecenie wykonania strony i utrzymania jednej firmie, a jeżeli robimy to we własnym zakresie, to jednej osobie. O aktualizacjach treści nie wspominamy, ponieważ to bezwzględnie powinno być w gestii firmy. Strona internetowa powinna zawierać aktualne informacje o firmie, ofercie, nowościach. Umożliwia również kontakt z klientami i potencjalnymi klientami firmy. Jest też adresatem wszelkich działań reklamowych prowadzonych w internecie. To są pierwsze koszty, które trzeba ponieść, ale w podstawowym zakresie nie są takie duże. Oczywiście zakładamy, że firma będzie rosła, dlatego strona powinna mieć możliwość rozbudowy. Teraz czas na zaznaczenie swojej obecności w internecie, a zaczynamy od tych działań, które kosztują najmniej. Pozycjonowanie stron, to działania dość kosztowne i rozciągnięte w czasie, więc szybkich efektów nie będzie. Poza tym pozycjonowanie jest jednym z elementów marketingu w internecie i musi współgrać z innymi działaniami, również tymi, które prowadzi na początku, niewielkim kosztem. Jest popularne, daje efekty, ale na początek warto zrobić coś innego.

Każda firma powinna założyć wizytówkę w portalu Google My Business, po polsku Google Moja Firma. Wizytówka jest całkowicie darmowa, może ją założyć firm, która ma siedzibę „w realu”. Firmowa wizytówka zawiera wszystkie niezbędne informacje o firmie, te same co na stronie internetowej, ale w bardziej skondensowanej formie. Wizytówka pozwala również na założenie bardzo prostej strony internetowej, którą potraktujmy jak substytut. Umożliwia ona publikowanie artykułów z bieżącymi informacjami w czterech kategoriach: Aktualności, Wydarzenia, Oferty, Produkty. Każdy post może zawierać jedno wezwanie do działania: Zarezerwuj, Zamów online, Kup, Więcej informacji, Zarejestruj się, Zadzwoń teraz. Warto korzystać z tych form promocji, bo są darmowe. Co daje wizytówka? Obecność w wynikach wyszukiwania Google dla wielu geolokalizowanych słów kluczowych. Dla takich słów najpierw pojawiają się wyniki z wizytówek Google, a więc mamy za darmo to, na co inni muszą długo czekać, płacąc spore pieniędzy. Po weryfikacji wizytówka może pojawić się również w mapach Google, a wyniki z map pojawiają się również w wynikach na geolokalizowane słowa kluczowe. Mamy dwa bonusy za jednym razem, w dodatku bez kosztów.

Kolejna propozycja praktycznie bezkosztowa to założenie profilu firmowego na Facebooku. Podajemy podobne dane jak na wizytówce Google, możemy również dodawać posty z aktualnościami i prowadzić kontakty z klientami za pomoc Messengera. Facebook umożliwia również prowadzenie sprzedaży internetowej. To pomocne narzędzie, ale trzeba zbudować tzw. zasięg, a to nie jest takie proste i tanie. Facebook ogranicza zasięgi i trzeba się posiłkować reklamami. Niemniej jest to jeden z kanałów marketingowych, który warto mieć i wykorzystywać. Dla niektórych branż warto również założyć konto na Instagramie. To kultura obrazkowa i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dobre zdjęcie może wiele pomóc. Fryzjerzy, sklepy odzieżowe, salony spa, fitness i wiele innych małych biznesów, chętnie korzysta z Facebooka i Instagrama, gromadząc wokół siebie społeczność, która w naturalny sposób staje się ambasadorem firmy.

Wymienione formy obecności firmy w internecie są tanie w podstawowym zakresie. Niemniej poważniejsze działania wymagają zaangażowania czasu i pieniędzy, a wtedy lepiej jest zlecić te działania zewnętrznej firmie. Ścisłe ustalenia to gwarancja, ze wszystko będzie przebiegało właściwie, a sama promocja nie przekroczy ustalonego budżetu.

Artykuł przygotowany wspólnie z serwisem www.nvvi.eu.

ShowMeble
Home