Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Pompy ciśnieniowe – kilka cennych rad

Pompy ciśnieniowe to stosunkowo mało skomplikowane urządzenia, których rolą jest zarówno wypompowywanie, jak i dostarczanie wody. Radzą one sobie równie dobrze z pobieraniem cieczy ze studni i zbiorników na deszczówkę, jak również z naturalnych zbiorników. Z powodzeniem można wykorzystywać je w ogrodzie i w gospodarstwie domowym. Inwestycja w solidną, bezawaryjną pompę sprawdzonej marki to oszczędność sił, czasu, a przede wszystkim pieniędzy.

 

Trudno wyobrazić sobie dom z ogrodem lub ogródek działkowy bez pompy ciśnieniowej „na stanie”. Nawet jeśli właściciel nieruchomości nie korzysta z niej codziennie do nawadniania roślin bądź dostarczania wody do czynności domowych, w pewnym momencie będzie mu ona potrzebna w przypadkach szczególnych, takich jak np. zalanie piwnicy lub placu przez gwałtowny deszcz czy awarię rury. Co istotne, pompa pompie nierówna. W zależności od ich przeznaczenia dzielimy je na trzy grupy: powierzchniowe, głębinowe oraz hydrofory. Wybierając tego typu sprzęt, powinniśmy dokładnie wiedzieć, z jakiego rodzaju zbiornika czerpać chcemy wodę i do czego będzie ona najczęściej wykorzystywana. 

Pompy ciśnieniowe do ogrodu

Zacznijmy od pomp powierzchniowych, które – ze względu na ich użytkowanie – zwykło się nazywać również „ogrodowymi". Korzystamy z nich w celu dostarczenia życiodajnej wody naszym kwiatom, trawnikom, drzewom oraz uprawianym warzywom.  

O wyborze pompy ogrodowej decyduje źródło poboru wody. Nie bez znaczenia jest, czy będziemy czerpać ją ze studni, zbiornika, stawu czy rzeki. Chyba że zdecydujemy się na lepszy, a co za tym idzie droższy model. Nowocześniejsze pompy doskonale radzą sobie właściwie z każdym miejscem poboru, dlatego warto pokusić się o inwestycję w wysokiej klasy sprzęt. Jest to również kwestia o naszej wygody. Kompaktowa konstrukcja pozwoli bowiem na bezproblemowe korzystanie z urządzenia w dowolnym zakątku naszej posesji.  

Zasada działania pompy powierzchniowej nie brzmi jak fizyka kwantowa. Za transport wody odpowiedzialny jest wąż ssący. Po uruchomieniu silnika pompa opróżnia przewód z powietrza, a następnie pobiera wodę. Wąż podłączyć możemy do zraszaczy ogrodowych, ale także skorzystamy z niego chcąc umyć samochód, czy samodzielnie podlać rośliny.

Uniwersalność pomp ogrodowych kończy się jednak na maksymalnej wysokości ssania. Należy pamiętać, że w przypadku powierzchniowych pomp ciśnieniowych nie przekracza ona ośmiu metrów. Oznacza to, że lustro wody nie może znajdować się na głębokości większej niż wspomniana. Zwracajmy również uwagę, by w czasie pracy urządzenia poziom wody utrzymywał się na tym samym poziomie. Wszelkie wahania doprowadzić mogą do zatarcia się, przegrzania, a w efekcie nawet spalenia silnika. Jeżeli w perspektywie mamy czerpanie wody z głębszego zbiornika potrzebna nam będzie pompa głębinowa lub zanurzeniowa. O tym rodzaju pomp opowiemy już za moment.  

Do zestawu parametrów, na jakie musimy zwrócić uwagę, wybierając pompę ogrodową, dopisać musimy jej moc i wydajność. Ma to związek z uniwersalnością urządzenia. Jeżeli bowiem chcemy zasilić zestaw rozstawionych po całym ogrodzie zraszaczy, trzeba liczyć się z zakupem naprawdę silnego sprzętu. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania pompy. To ona w dużej mierze decyduje o tym, czy sprzęt będzie nam służył przez długie lata. Obudowa, wirnik, korpus oraz pompa wykonane ze stali nierdzewnej powinny zagwarantować urządzeniu długie, niezakłócone licznymi awariami działanie. 

Jeżeli chodzi o napęd, do wyboru mamy elektryczny oraz spalinowy. I tutaj znów decydujące znaczenie ma przeznaczenie urządzenia. Jeżeli zależy nam na cichym sprzęcie, z którego będziemy mogli korzystać w zamkniętych pomieszczeniach, powinniśmy postawić na pompę elektryczną. Jeśli natomiast w perspektywie mamy użytkowanie jej w miejscach, gdzie dostęp do gniazdek jest utrudniony, nieodzowny będzie model z silnikiem spalinowym.  

Pompy zanurzeniowe i głębinowe

Pompa głębinowa przyda się tam, gdzie pojawi się konieczność czerpania wody ze zbiornika głębszego niż osiem metrów. Jeśli zatem mieszkasz w rejonie zagrożonym podtopieniami, na terenie twojego ogrodu znajduje się studnia, oczko wodne lub staw, z których co jakiś czas zmuszony jesteś wypompowywać wodę, będziesz w końcu musiał zainwestować w tego typu sprzęt. Pompy głębinowe instaluje się najczęściej w studniach głębinowych, zbiornikach głębinowych, ujęciach kręgowych, z myślą o użytku domowym, w rolnictwie lub w przemyśle. 

O uniwersalności i niezawodności tych urządzeń decyduje przede wszystkim hermetyczny silnik, który bez obaw w całości umieścić można pod wodą oraz obudowa umożliwiająca niemalże nieprzerwaną pracę w ciągłym zanurzeniu. Dziś niemal wszystkie dostępne na rynku modele wyposażone są w zabezpieczenie silnika przed suchą pracą. Oznacza to, że w przypadku obniżenia się lustra wody poniżej dopuszczalnego poziomu, urządzenie wyłączy się samoczynnie. Większość pomp głębinowych posiada również wyłącznik pływakowy, dzięki któremu pompa rozpocznie pracę, kiedy zbiornik wypełni się wodą i zatrzyma, kiedy jej poziom się obniży.

Hydrofory - do zadań specjalnych

Tam, gdzie niemożliwe jest podpięcie domu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, konieczne jest stworzenie własnego źródła wody. Samodzielnie należy również odprowadzać ścieki. W takich warunkach nie obejdzie się bez instalacji zestawu hydroforowego. Podstawowym elementem takiego zestawu jest zbiornik ciśnieniowy zwany właśnie hydroforem. Pozwala on na utrzymanie ciśnienia wody na stałym poziomie i przeciwdziała nadmiernemu zużywaniu się pomp. Poza hydroforem, w skład zestawu wchodzą również pompy, presostat oraz zawory. Presostat kontroluje ciśnienie wody wtłaczanej do zbiornika za pomocą pompy. Jego zadaniem jest mierzenie ciśnienia wewnątrz hydroforu. To on decyduje, czy pompa ma pracować, czy też zostać wyłączona. 

Pompa ciśnieniowa – inwestycja na lata?

Woda to jedno z dóbr naturalnych, które są nam absolutnie niezbędne do życia. Jednocześnie jej cena rośnie wraz z każdym rokiem. Chcąc zaoszczędzić nieco pieniędzy, warto zdecydować się na czerpanie wody ze źródeł alternatywnych. Jednym z nich jest zbiornik na deszczówkę. Poza walorem ekonomicznym pomagamy w ten sposób środowisku naturalnemu, które – jak dobrze wiemy – nie ma się ostatnimi czasy najlepiej. Nie obawiajmy się korzystania z wody użytkowej. Może ona z powodzeniem zastępować wodę dostarczaną przez miejskie wodociągi, zarówno w do podlewania roślin w naszym ogrodzie, jak i do prania czy zmywania.

Zaufaj sprawdzonym źródłom

Gwarancją niezawodnego działania, a co za tym idzie oszczędności dla domowego budżetu, jest wybór pompy ciśnieniowej od sprawdzonego producenta. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy urządzenie pozwoli na pobieranie wody z wielu alternatywnych źródeł, takich jak wspomniane wcześniej niewielkie stawy ogrodowe, oczka wodne, zbiorniki na deszczówkę, beczki czy w studnie. W przypadku pomp ogrodowych niezwykle istotna jest również ich poręczność, czyli możliwość bezproblemowego, wygodnego transportu oraz zasilania różnego rodzaju urządzeń (np. spryskiwaczy, fontann itd.).

Pompy do użytku domowo – ogrodowego (np. pompy ciśnieniowe Home & Garden firmy Karcher) z powodzeniem nawodnią ogród i zasilą urządzenia domowe (toalety, pralki itd.) ze źródeł innych niż wodociągi miejskie. Warto również pomyśleć o wyborze dodatkowych akcesoriów, które umożliwią wydajną, a co za tym idzie komfortową i oszczędną pracę z urządzeniem. Producenci tacy jak wspomniany wcześniej Karcher oferują bardzo szeroką gamę wyposażenia, co daje możliwość dopasowania pomp do wymogów każdego ogrodu i domu. Żadna pompa nie może obyć się bez wytrzymałego węża ssącego, oferowanego zwykle w ramach zestawu lub ciętego „z metra”. Do kompletu zaopatrzyć się trzeba również w szybkozłączki oraz adaptery, które pozwalają na bezpieczne i bezproblemowe podłączenia węża do pompy. Nie obejdzie się bez filtrów chroniących urządzenie przed zanieczyszczeniami. Zaopatrując się w dobrej klasy akcesoria, zapewniamy sobie długą, wygodną i bezawaryjną pracę z pompą ciśnieniową.

Home