Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 21 marzec 2019 06:58

Dzisiaj Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

 

Od 2012 r. patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data 21 marca nie została wybrana przypadkowo, albowiem symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę Zespołu Downa.
„Leave no one behind” czyli nie zostawiaj nikogo w tyle - tak brzmi tegoroczne hasło obchodów tego święta. Ma ono na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Wiele organizacji wspierających Światowy Dzień Zespołu Downa zachęca wszystkich do założenia 21 marca kolorowych skarpetek i koniecznie nie do pary! Tym właśnie drobnym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z tymi osobami. Kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko, z czym muszą borykać się osoby dotknięte zespołem Downa na co dzień.

Wszystkim dzieciom, rodzicom i opiekunom życzymy dużo miłości i samych radosnych dni.

Poniżej link do strony poświęconej osobom z Zespołem Downa na której znajdziecie Państwo wiele ważnych i ciekawych informacji.
http://www.zespoldowna.info/

Home