Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 28 wrzesień 2014 14:38

Rajd Żubrów wraca do powiatu suskiego

Napisał

Już 25. października rozegrana zostanie 48. edycja Rajdu Żubrów, której pomysłodawcą jest trzykrotny Mistrz Europy Sobiesław Zasada. Rajd wraca po kilku latach przerwy do starych odcinków, których większość przebiega po terenach powiatu suskiego. 

Jak zdradził nam Prezes Automobilklubu Krakowskiego, pan Paweł Owczyński, rajd wytyczony zostanie po drogach Makowa Podhalańskiego, Grzechyni, Zawoi, Zachełmnej i Lancorony. Na zawodników czekać będzie pięć prób sportowych pokonywanych dwukrotnie. Odchodzi się już powoli od placów, co z pewnością ucieszy zawodników. 

Rajd przyjmie podobną formułę do zeszłorocznego, co do startu i mety. Kawalkada ruszy z Myślenic i tradycyjnie zakończy zmagania w Zakopanem. Jak niesie nieoficjalna wieść, do imprezy szykują się Włosi, których również od kilku lat brakowało na listach startowych. 

Zeszłoroczna edycja to kolejny tryumf Sobiesława Zasady, którego pilotował Daniel Chwist (Mercedes A45 AMG). Drugie miejsce zajął Romuald Chałas z Maciejem Chałasem (Mitsubishi Lancer EVO IX), trzecie Ryszard Adamek i Filip Stopa (Subaru Impreza. 

Pierwszy Rajd żubrów pod nazwą I Ogólnopolski Rajd Dzałaczy i Sympatyków Sportu Samochodowego wystartował 12 listopada 1966 z pod Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Komandorem rajdu został inicjator pomysłu stworzenia tych zawodów Sobiesław Zasada. Piękną ideą przewodnią tej imprezy było, że rajd organizują czynni zawodnicy dla dzałaczy i byłych zawodników. Taki model organizacyjny ukształtował się na wiele lat, dopóki wymogi profesjonalnego podejścia do organizacji nie sprawiły, że główny ciężar organizacyjny przesunął się w innym kierunku. Ale nadal przy obsłudze prób sportowych spotkać można czynnych zawodników. Przez 43 lata nieprzerwanego istnienia, Rajd nabrał prestiżu jak również poszerzyło się grono osób mogących w nim uczestniczyć. Celem nadrzędnym jest aby impreza ta nie miała tylko charakteru sportowej rywalizacji, ale była również okazją do spotkania się w gronie przyjaciół z rajdowych tras, pasjonatów i miłośników sportu samochodowego.

Gabriel Borowy

GB promotion

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home