Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 03 kwiecień 2019 22:39

Uczniowie z Zawoi Wilcznej na Węgrzech.

Napisał

Od jesieni 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Zawoi Wilcznej realizowany jest projekt Erazmus+ polegający na współpracy szkół z czterech państw: Polski, Węgier, Włoch i Hiszpanii. Do tej pory uczniowie korespondowali listownie z kolegami z innych krajów a w marcu odbył się pierwszy z trzech planowanych wyjazdów zagranicznych, uczniowie z Wilcznej wraz z opiekunkami odwiedzili miasteczko Felsőtárkány na Węgrzech.

 

Odwiedziny w szkole w Felsőtárkány były okazją do wysłuchania koncertu powitalnego w wykonaniu szkolnej orkiestry po którym nauczyciele wzięli udział w warsztatach metodycznych a uczniowie w rozgrywkach sportowych ze swoimi nowymi znajomymi z krajów partnerskich. Ważnym punktem programu były prezentacje państw podczas których każda grupa przedstawiła swój kraj, miejscowość i szkołę. Odbył się quiz wiedzy o Polsce, pokazy tańca i wspólne śpiewanie. Był to cenny czas spotkań z osobami współtworzącymi projekt.

Jednym z najważniejszych zadań były warsztaty projektowe z tańca, śpiewu i rękodzieła prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Przez dwa dni grupy zdobywały nowe umiejętności które następnie zaprezentowały podczas uroczystego koncertu finałowego. W lokalnym centrum kultury odbyła się wystawa rękodzieła, gdzie można było podziwiać wykonane przez uczestników ozdobne miedziane elementy korony pierwszego króla Węgier - świętego Stefana. Następnie międzynarodowy chór wraz z orkiestrą szkolną przedstawili angielską wersję hymnu Unii Europejskiej "Oda do radości". Na koniec grupa taneczna w pięknych strojach ludowych zatańczyła czardasza.

Węgierscy gospodarze pokazali swoim gościom najważniejsze zabytki Budapesztu i Egeru. W stolicy ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich zwiedzanie budynku parlamentu, udało się zobaczyć zmianę warty, odwiedzić bazylikę świętego Stefana i obejrzeć panoramę miasta ze słynnych baszt rybackich. Zabytki Egeru nie były dla uczniów dużym zaskoczeniem ponieważ przed wyjazdem przygotowywali oni prezentację o nich i łatwo rozpoznawali je podczas spaceru po mieście. Z bliska zwiedzili katedrę i muzeum marcepanu a najodważniejszym udało się wspiąć na minaret w Egerze.

Tygodniowy wyjazd upłynął na nawiązywaniu znajomości, ćwiczeniu języka angielskiego oraz poznawaniu kultury i zwyczajów Węgrów, Hiszpanów i Włochów. Uczestnicy powrócili do Zawoi bogatsi o nowe umiejętności i piękne wspomnienia. Przed nimi jeszcze dwa wyjazdy zagraniczne - do Hiszpanii i Włoch, oraz kończąca projekt wizyta państw partnerskich w Zawoi.

Galeria

asdasdasdasdas