Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 13 kwiecień 2019 20:48

ZWIĄZKI KS. KAROLA WOJTYŁY – OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II Z MAKOWEM PODHALAŃSKIM

ZWIĄZKI KS. KAROLA WOJTYŁY – OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II  Z MAKOWEM PODHALAŃSKIM Facebook/ Ziemia Makowska

1953 r. Ks. Karol Wojtyła wraz z przyjaciółmi przyjechał pociągiem do Makowa Podhalańskiego, a następnie wędrował wraz z nimi po okolicznych górach, aby potem powrócić do Krakowa, poprzez m. in.: Koskową Górę – Kotoń – Pcim – Myślenice.

1960 r. Ks. bp. Karol Wojtyła w makowskiej świątyni wygłosił kazanie oraz dokonał poświęcenia nowych organów.

15 marca 1964 r. Ks. bp. Karol Wojtyła w sanktuarium w Makowie Podhalańskim uczestniczył w Gorzkich Żalach, wygłosił kazanie soborowe, a także spotkał się z młodzieżą.

4 kwietnia 1966 r. Ks. arcybiskup Karol Wojtyła kolejny raz odwiedził makowskie sanktuarium, udzielając sakramentu kapłaństwa czterem diakonom tj.: ks. Andrzejowi Czerwińskiemu rodem z Nowego Targu i pochodzącym z Makowa: ks. Kazimierzowi Maladze, ks. Stanisławowi Małysie oraz ks. Antoniemu Miłkowskiemu. Po nabożeństwie odwiedził makowskich księży w ich domach rodzinnych.

11 grudnia 1966 r. Ks. arcybiskup Karol Wojtyła w kościele w Makowie Podhalańskim celebrował uroczystą Mszę św. odpustową. Dokonał konsekracji ołtarza głównego. Poświęcił także stacje Męki Pańskiej oraz nowo wykonaną polichromię w świątyni.

2 grudnia 1967 r. Ks. kardynał Karol Wojtyła w parafii makowskiej przewodniczył uroczystości poświęconej nawiedzeniu obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

14 – 21 maja 1971 r. Ks. kardynał Karol Wojtyła w duszpasterstwie makowskim odbył wizytację kanoniczną. W okresie jej trwania „spotkał się ze wszystkimi stanami, formacjami, grupami zawodowymi, w tym szczególnie z chorymi tak w domach prywatnych jak i w miejscowym szpitalu. W czasie wizytacji chrzcił, bierzmował, rozdawał eucharystie, uczestniczył w pogrzebie. Był w najdalszych zakątkach rozległej parafii, w Górnej Białce, w Żarnówce na Przysłopie, na Makowskiej Górze, w Grzechyni, aż do roli Nowakówka. Część trasy w tych miejscowościach przebył pieszo. Końcowym akcentem wizytacji było zaproszenie parafian niejako rewizyta do katedry na Wawelu na Zielone Świątki w dniu 30 maja. Na spotkanie to przybyło z parafii ponad 700 osób”. „W protokole powizytacyjnym możemy przeczytać: Całotygodniowa wizytacja w Makowie pozwoliła mi poznać tę parafię, która w opinii uchodzi za jedną z najlepszych w Archidiecezji Krakowskiej … Społeczność parafialna wierząca i rzetelnie praktykująca. Duszpasterze, poprzedni proboszczowie a także ich współpracownicy położyli tu wielkie zasługi. Wielkim oparciem jest kult Matki Bożej Makowskiej. …zasługą obecnego proboszcza (ks. prałata F. Dźwigońskiego) jest odnowa w duchu Vaticanum II, której w żadnej parafii nie spotkałem w tym stopniu, co w Makowie”.

11 sierpnia 1974 r. Ks. kardynał Karol Wojtyła odprawił w Makowie uroczystą Mszę św. odpustową.

2 czerwca 1976 r. Ks. kardynał Karol Wojtyła w kościele w Makowie Podhalańskim celebrował nabożeństwo z okazji koleżeńskiego zjazdu kapłanów.

1978 r. Ojciec Święty Paweł VI zezwolił na koronację cudownego obrazu Madonny Makowskiej papieskimi koronami, dzięki staraniom ks. Kardynała Karola Wojtyły i ówczesnego proboszcza makowskiej parafii ks. Prałata Franciszka Dźwigońskiego. Do dokonania tego aktu papież wyznaczył ks. Kardynała Wojtyłę, który 16 października 1978 roku został ogłoszony papieżem.

10 czerwca 1979 r. Ojciec Święty Jan Paweł II na krakowskich Błoniach koronował obraz Matki Bożej Makowskiej Królowej i Opiekunki Rodzin.

16 lutego – 2 marca 1980 r. W tych dniach odbyła się 100 osobowa pielgrzymka makowska do Watykanu, aby podziękować Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za dokonanie koronacji obrazu Makowskiej Pani.

1990 r. Z okazji obchodów 400 – lecia opieki Matki Bożej nad makowskim duszpasterstwem, Ojciec Święty Jan Paweł II wysłał list, który w czasie uroczystości odczytał wiernym ks. Kardynał Franciszek Macharski: „Pobłogosław naszą ziemię, tych co nasz budują kraj, uproś Polsce Boży pokój, w trudnych chwilach pomoc daj. Tymi słowami makowskiej pieśni pragnę pozdrowić i uczcić Matkę Bożą, Królową Rodzin w dniu jej Jubileuszu czterechsetlecia kultu w Makowie Podhalańskim, 400 lat macierzyńskiej obecności Maryi w tym obrazie. Ileż pokoleń, ile łask. Ile wiary, modlitw, łez i westchnień. Ile pociechy i ukojenia. Całej parafii makowskiej, duszpasterzom i wiernym a także ludziom z całej okolicy i wszystkim pielgrzymom życzę obfitej łaski jubileuszowej. Niech u matki dojrzewa i pogłębia się wasza jedność w Chrystusie, niech rośnie świadomość chrześcijańskiego stylu pracy. Klękam w duchu przed Makowskim wizerunkiem i zawierzam Bogurodzicy nową Polskę i dalszą jej odnowę. Odnowę wewnętrzną człowieka. Błogosław matko tę ziemię, Tych co budują kraj. Daj Ojczyźnie i ludzkim sercom Boży pokój. Wszystkim uczestnikom jubileuszowych uroczystości błogosławię z całego serca. Jan Paweł II”.

8 sierpnia 2004 r. W makowskiej parafii świętowano wtedy 25. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej. Główne uroczystości miały miejsce na boisku klubu sportowego „Halniak”, gdzie przewieziono obraz z kościoła w uroczystej procesji. Mszę świętą odprawił wówczas ks. Kardynał Franciszek Macharski. Asystowali mu ks. biskup Jan Szkodoń, ks. Kanonik Antoni Dużyk, proboszcz parafii makowskiej oraz wikariusze. Z tej okazji Ojciec Święty Jan Paweł II nadesłał telegram, który odczytał zgromadzonym bp. Jan Szkodoń: „Z radością przyjąłem informację o uroczystych obchodach 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej Opiekunki Rodzin, jakiej było mi dane dokonać na krakowskich Błoniach podczas pamiętnej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Zawsze darzyłem ten łaskami słynący wizerunek szczególną czcią. Pamiętam, że podczas jednej z wizytacji parafialnych w Makowie w sposób szczególny modliliśmy się o wyprowadzenie procesji Bożego Ciała z Wawelu na ulice Krakowa. I nie zawiedliśmy się, ufając jej wstawiennictwu. Już wtedy postanowiłem, że będę się starał o koronację obrazu. Potem okazało się, że mogłem osobiście wypełnić tę obietnicę, spłacając dług wdzięczności. Dziś z Tobą, Drogi Kardynale, z wiernymi Makowa Podhalańskiego i pielgrzymami dziękuję Matce Najświętszej za wszelkie łaski, jakie w ciągu ćwierćwiecza spływały przez jej ręce na tych, którzy uciekali się pod Jej matczyną opiekę. Proszę Boga, aby cześć, jakiej doznaje Maryja w makowskim wizerunku owocowała w sercach wszystkich wiarą, nadzieją i miłością. Wszystkim uczestnikom jubileuszowej liturgii z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Jan Paweł II”. (Castel Gandolfo 7 sierpnia 2004 r.)

Ojciec Święty Jan Paweł II jest szczególnie czczony w makowskim duszpasterstwie. W hołdzie dla niego powstała w świątyni kaplica, w której umieszczony jest obraz z jego wizerunkiem, namalowany przez znanego artystę, malarza Wiesława Kwaka. W kaplicy tej w każdy czwartek odprawiana jest Msza święta. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz podarował makowskiemu sanktuarium relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II i św. siostry Faustyny. Wierni znoszą do świętych modlitwy, wypraszając u Boga potrzebne łaski i błogosławieństwo na dalsze życie.

Kazimierz Surzyn

 

Źródła:

  1. Kronika parafialna t.I, Archiwum Parafialne w Makowie Podhalańskim.

  2. Jerzy Mydlarz, Matka Boża Makowska, Rocznik Babiogórski, t.14, Kraków – Zawoja 2013.

  3. Urszula J. Własiuk, Szlaki papieskie, t. 4. Beskid Żywiecki, Częstochowa 2009.

  4. Ocalmy od zapomnienia t. II, red. L. Sulka, konsultacja J. Mydlarz, Maków Podhalański 2000.

  5. Jerzy Mydlarz, Podbabiogórze pamięta … dziękuje, Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Makowie Podhalańskim, nr 61/2014.

  6. Kazimierz Surzyn, Wzór dla pokoleń, Źródło nr 44/2003.

  7. Kazimierz Surzyn, Makowska Opiekunka Rodzin, Źródło nr 26/2004.

  8. Kazimierz Surzyn, Makowski Jubileusz, Źródło nr 35/2004.

 

 

asdasdasdasdas
Home