Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 24 kwiecień 2019 08:06

Obóz Auschwitz Birkenau - miejsce pamięci, do którego trzeba pojechać

XXI wiek to niestety czas, w którym część historii jest zapominana a inne jej fragmenty z kolei są przekłamywane. Dlatego też tak ważne jest, aby poznawać historię, w szczególności swojego kraju tak, aby nie dać się żadnym manipulacjom oraz być świadomym siebie i swojego dziedzictwa.

Auschwitz Birkenau - ciemne miejsce w historii

Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Auschwitz Birkenau. Obecnie jest to muzeum, dawniej był to obóz koncentracyjny, miejsce zagłady kaźni założone przez niemieckich nazistów. Co jest szczególnie istotne - był to niemiecki obóz zagłady położony na terenie Polski. Dzisiaj niestety część osób pragnie zdjąć z siebie odpowiedzialność, przypisując powstanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu właśnie Polakom. Podobnie szerzą się poglądy, według których ginąć mieli tam tylko i wyłącznie osoby pochodzenia żydowskiego. Jak zatem wygląda prawda o tym ciemnym miejscu na historycznej mapie świata?

Fakty Oświęcim

Prawda o obozie w Oświęcimiu i Brzezince, czyli właśnie według niemieckich nazw o obozie w Auschwitz i Birkenau jest bardziej przerażająca niż ktokolwiek, kiedykolwiek mógł to w ogóle przypuszczać. Poniżej przytoczone zostaną te najważniejsze informacje, stanowiące zdecydowanie powód, dla którego choć raz w życiu trzeba tam pojechać.

1. Obóz Auschwitz pierwotnie był obozem dla Polaków

W maju 1940 do Auschwitz dotarły pierwsze transporty z polskimi więźniami, przede wszystkim politycznymi. Wówczas także zdecydowano o konieczności rozbudowy obozu - początkowo miał on mieścić kilka tysięcy osób. Ostatecznie jednak liczbę więźniów w obozie koncentracyjnym liczono w setkach tysięcy.

2. Obóz Birkenau to było główne miejsce mordu Żydów

W 1941 latem Himmler stwierdził, że obóz koncentracyjny w Auschwitz ma się rozbudować i stanowić "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". Początkowo mordowano Żydów różnych narodowości w obozie macierzystym, później zaś miejscem masowej zagłady stał się obóz Birkenau. W komorach gazowych zabito tam prawie milion osób.

3. Więźniowie byli różnych narodowości, skazywani za różne "przestępstwa"

Warto jednak zaznaczyć, że do obozu Auschwitz trafiano nie tylko za wiarę judaistyczną. Trafiali tam także homoseksualiści, Romowie, więźniowie polityczni, osoby "asocjalne", zwykli przestępcy. Na pobyt w obozie skazywano również dzieci oraz wszystkich, którzy w jakiś sposób pomagali Żydom i innym osobom oskarżonym. Należeli oni do różnych narodowości.

4. Auschwitz miało przynosić zyski

To niestety była jedna z najgorszych stron całości pomysłu obozów koncentracyjnych. Otóż potrzebowano pieniędzy na prowadzenie wojny. W Auschwitz zatem oraz w Birkenau i w Monowitz starano się na wszelkie sposoby wyzyskać więźniów tak, jak tylko to było możliwe. Kradzież mienia zostawionego w miejscu zamieszkania, tego, co było przywiezione do obozu, wyrywanie zębów, głodzenie, wykorzystywanie ciał zmarłych, pseudo eksperymenty medyczne - to wszystko było na porządku dziennym.

Przyjazd do Auschwitz Birkenau - aby pamiętać

Obóz w Oświęcimiu i w Birkenau to miejsce kaźni, tortur i okrutnych cierpień wielu osób. Warto, aby każdy odwiedził choć raz w życiu to miejsce - przeszedł się pomiędzy więziennymi barakami, wszedł do komory gazowej, zobaczył tysiące butów i ludzkich włosów przeznaczonych do ponownego wykorzystania.

Dlaczego jest to tak istotne? Otóż trzeba zrozumieć, że taki los ludziom zgotowali właśnie inni ludzie. Nikt wówczas nie myślał, nawet jak plotki o Auschwitz zaczęły się rozprzestrzeniać, że to naprawdę się dzieje, że ktoś był zdolny do takiego okrucieństwa. Niestety jednak tak się stało a zadaniem całego świat jest to, aby ponownie nie dopuścić do takiej zbrodni.

Wyjazd do Oświęcimia

Na koniec warto poruszyć kilka spraw organizacyjnych. Otóż samo muzeum Oświęcim znajduje się na obrzeżach miasta. Miasto Oświęcim zaś funkcjonuje całkowicie normalnie - tu możemy się zatrzymać na nocleg oraz posiłki, a także przejść się piękną starówką tego miasta, aby odetchnąć nieco od mrocznej atmosfery muzeum. Szukając noclegu warto natomiast zwrócić uwagę na sieć Best Western. Bowiem wybierając popularne hotele sieci Best Western blisko historycznych miejsc mamy możliwość poświęcenia tyle czasu i uwagi, ile tylko chcemy. Warto docenić to, co dzisiaj mamy, cieszyć się tym, pamiętając jednak o przeszłości.

asdasdasdasdas
Home