Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Czym tak właściwie jest wyczyniec?

Wyczyniec to zmora wielu rolników zajmujących się uprawą zbóż. Pod tą nazwą kryje się rodzaj wieloletnich lub jednorocznych traw, które zaliczane są do rodziny wiechlinowatych. W jaki sposób można rozpoznać wyczyńca? Jakie stanowi zagrożenie? Jak można go skutecznie zwalczać?

 

Wyczyniec – podstawowe informacje

Trawy wiechlinowate takie jak wyczyńce występują powszechnie w Polsce. Rodzaj ten obejmuje razem około 60 gatunków, z czego w naszym kraju notuje się 6.

Typowym gatunkiem wyczyńca jest Alopecurus pratensis L., czyli wyczyniec łąkowy, ale spotyka się również Alopecurus myosuroides Huds, który jest często występującym chwastem w uprawach zbóż ozimych.

 

Wyczyniec polny – zagrożenie dla zbóż ozimych

Wyczyniec polny to trawa, która dochodzi do wysokości ponad 50 centymetrów. Posiada kwiaty zebrane w kłoski, które tworzą wałkowatą wiechę o szerokości około 5 milimetrów. Jej plewy zrośnięte są ze sobą powyżej połowy. Plewka dolna ma ość u nasady.

Z wyczyńcem polnym można spotkać się głównie na polach, a także na ugorach polnych i w rowach melioracyjnych. Kwitnie od maja do lipca.

Dla rolników wyczyniec polny to przede wszystkim chwast, który ze względu na swoje pokrewieństwo z innymi roślinami zbożowymi konkuruje z nimi i może spowodować pomniejszenie plonu.

 

Jak można walczyć z wyczyńcem polnym?

Aktualnie rolnicy mają do dyspozycji szeroką gamę różnych specyfików, które pozwalają im na skuteczną walkę z chwastami zagrażającymi uprawom, w tym także z wyczyńcem polnym.

Jednym ze specyfików, który stosowany jest często w celu ochrony zbóż przed wyczyńcem oraz innymi chwastami, na przykład owsem głuchym, miotłą zbożową czy chwastnicą jednostronną, jest Axial 50, który posiada udowodnione działanie w zwalczaniu chwastów jednoliściennych.

Zatem wtedy, gdy liczą się duże plony, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zbóż przed chwastami, w tym także przed wyczyńcem polnym. Z nowoczesnymi środkami ochrony roślin to jeszcze łatwiejsze!

Home