Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 30 kwiecień 2019 22:44

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY. WSPOMNIENIE ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA

GERARD HONTHORST / CC 1.0 Obraz "Dzieciństwo Chrystusa" Gerarda Honthorsta - św. Józef uczy małego Jezusa rzemiosła GERARD HONTHORST / CC 1.0 Obraz "Dzieciństwo Chrystusa" Gerarda Honthorsta - św. Józef uczy małego Jezusa rzemiosła

 Święto zostało wprowadzone w 1889 roku przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia wydarzeń z początków maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, w czasie strajku o wprowadzenie 8 – godzinnego dnia pracy oraz polepszenia jej ogólnych warunków i płacy. Jest obchodzone od 1890 roku, zwane też jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

 

W naszej Ojczyźnie Święto Pracy od 1950 roku jest świętem państwowym. W okresie PRL organizowano w tym dniu pochody pierwszomajowe. W latach 80 – tych ubiegłego stulecia podziemna Solidarność organizowała demonstracje pierwszomajowe w opozycji do oficjalnych obchodów.  W kościele wspominany jest 1 maja św. Józef Rzemieślnik.

Święty Józef, zwany tez Oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny, pochodził z królewskiego rodu Dawida. Najprawdopodobniej był cieślą i kołodziejem. Mieszkał w Nazarecie. Jego żoną była Maryja. Z tego względu nazywany jest bardzo często w Ewangelii ojcem Jezusa. Niesłusznie przedstawia się św. Józefa jako starca. W chwili śmierci ok. 20 r. był człowiekiem młodym. Na obrazach najczęściej trzyma Dzieciątko Jezus na ręku, w dłoni ma lilię, narzędzia ciesielskie lub kwitnącą różdżkę Jessego. Wizerunek mieści też warsztat stolarski. Kult świętego istniał już w początkach Chrześcijaństwa. W IV stuleciu dość wyraźnie zaznaczył się w Jerozolimie. Upowszechnienie w Kościele Zachodnim nastąpiło zaś w VIII wieku. Papież Sykstus IV w 1479 roku ustanowił święto oddające cześć św. Józefowi. Rozszerzenia jego kultu w całym Kościele dokonał Papież Grzegorz XV. Z polecenia Watykanu od początku XIX wieku obchodzono uroczystość Opieki św. Józefa nad Kościołem. W następnym stuleciu zniósł ją Papież Pius XII, ustanawiając święto ku czci św. Józefa Robotnika.

W Polsce kult św. Józefa datuje się na przełom XI i XII stulecia. Jednak jego największy rozkwit przypada na XVII oraz XVIII wiek.

Św. Józef jest wzorem cnót takich jak m.in.: posłuszeństwo i oddanie Bogu, wiara, męstwo, pracowitość, opiekuńczość, czystość, sprawiedliwość, miłość, ubóstwo, skromność, opanowanie, milczenie. Święty patronuje Kościołowi Powszechnemu; zakonom: bazylianów św. Józefa, loretanek, benedyktynek, józefitek, józefitów, braci pocieszycieli, salezjanów; państwom: Austrii, Czechom, Kanadzie, Portugalii, Hiszpanii, Rusi; diecezjom: wrocławskiej, łódzkiej, kujawsko – kaliskiej; miastom: Bolonii, a w Polsce- Kaliszowi. Św. Józef Robotnik jest również patronem: rzemieślników, robotników, cieśli, drwali, rękodzielników, rodzin chrześcijańskich, małżonków katolickich, a także dobrej śmierci.

 

Kazimierz Surzyn

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home