Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 14 maj 2019 07:36

Na czym polega program wsparcia po zwolnieniu?

Napisał

Outplacement to odmiennie zwolnienie monitorowane bądź tzw. program wsparcia po zwolnieniu. Są to działania robione poprzez spółkę w celu zmniejszenia szkodliwych efektów pochodzących ze zwolnienia zatrudnionych. Outplacement wykorzystywany jest w wypadku zwolnień zarówno grupowych, jak również osobistych. Pomoc indywidualna kierowana jest zwykle do kluczowych zatrudnionych spółki i kadry kierowniczej. Osoba otoczona takim programem uzyskuje wsparcie specjalisty, jaki wszechstronnie przygotowuje ją do szukania kolejnego zajęcia.

Czym jest outplacement?

Outplacement charakteryzuje się jako system łagodnych zwolnień, polegający na podejmowaniu poprzez agencję oddziaływań służących ochronie odchodzącym zatrudnionym. Obejmuje zwłaszcza doradztwo profesjonalne oraz psychologiczne, szkolenia, i też wsparcie w odnalezieniu kolejnej pracy. W Polsce działania outplacementowe identyfikowane są z systemem zwolnień monitorowanych. Pomimo owego, iż ustawa nie nakłada na mniejsze spółki przymusu wykonywania zwolnień monitorowanych, jeszcze więcej przełożonych decyduje się na podjęcie takiego ruchu.

Ustalanie programu

Propozycja podjęcia uzgodnień leży po stronie przełożonego, jaki chce dokonać zwolnień monitorowanych. Uzgodnienie programu pomocy dla zatrudnionych otoczonych redukcją winno zostać wykonane z urzędem odpowiednim dla instytucje pracodawcy bądź ze względu na miejsce wykonywania pracy poprzez zatrudnionych, jacy podlegają zwolnieniom. W wypadku kiedy przełożony prowadzi pracę w wielu lokalizacjach, parę powiatowych urzędów może uznać własną właściwość w kwestii. Zważywszy, iż przepisy nie uprawniają pracodawcy do samodzielnego doboru jednego spośród odpowiednich urzędów, należy przyjąć, iż wiedza o przewidywanych zwolnieniach monitorowanych winna dojść do każdego zainteresowanego urzędu pracy, natomiast rozmowy powinny przybrać charakter wielostronny.

Czemu należałoby wykorzystywać program wsparcia po zwolnieniu?

Instytucjom jeszcze bardziej zależy na tymże, aby ich wizerunek był jak najbardziej pozytywny. Niestety mają miejsce takie sytuacje, jakie mogą go niszczyć, na przykład masowe zwolnienia. Jednakże zdarzają się wypadki, w jakich inwestorzy nie mają innej możliwości aniżeli obniżenie zatrudnienia, aby podtrzymać sprawność finansową. W takiej sytuacji działania takie jak outplacement działają na korzyść spółki, nie psując jej wizerunku, i równocześnie stawiając byłych zatrudnionych przed kolejnymi wyzwaniami, przygotowując ich do odejścia w delikatny sposób. Z owego typu oddziaływań zaczynają korzystać chociażby niewielkie przedsiębiorstwa, choć ustawa od nich tego nie wymaga. To udowadnia, jak pomocny jest to system.

Dobrym przykładem tego typu firm jest https://www.lhhpolska.pl/, która aktywnie wspiera przeprowadzanie trudnych zmian w pracowniczych strukturach.

asdasdasdasdas
Home