Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Budujemy dom – od czego zacząć? (cz. 1)

Każdy marzy o swoich czterech kątach. Jedni potrzebują dużej przestrzeni, inni decydują się na minimalistyczną kawalerkę. A co jeśli zdecydujemy się na budowę domu? Mnóstwo zadań - dopinanie formalności, poszukiwania odpowiedniego miejsca oraz odpowiedniej ekipy budowlanej - brzmi poważnie i bardzo odpowiedzialnie. Jak więc zabrać się do tego w odpowiedni sposób? Przedstawimy mini – przewodnik, który z pewnością ułatwi dążenie do stworzenia wymarzonego domu.

Wymarzone miejsce – czyli gdzie?

Decydując się na budowę domu, powinniśmy znaleźć na to odpowiednie miejsce. Jeżeli jesteśmy już w posiadaniu działki, oszczędzimy wiele czasu, jeśli jesteśmy w czasie poszukiwań tej wymarzonej, warto uzbroić się w cierpliwość i zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim należy sprawdzić gdzie działka jest umiejscowiona i czy spełnia warunki zgodne z warunkami zabudowy. Dobrze jeśli udamy się do Urzędu Miasta w którym możemy np. sprawdzić czy teren nie jest osuwiskowy. Ważne, aby podczas spotkania z potencjalnym sprzedawcą, zapytać o dostęp mediów do działki ( prąd, gaz, woda). Jeżeli okażę się, że działka którą jesteśmy zainteresowani jest rolna, należy liczyć się z pewnymi opóźnieniami oraz procedurami. W takim wypadku, działkę należy przekształcić z rolnej w budowlaną. Kiedy znajdziemy tą naszą wymarzoną, należy zabrać się za dopełnianie formalności czyli udać się do notariusza, aby sporządzić umowę kupna. Będą pełnoprawnymi właścicielami możemy przejść do kolejnych działań.

Formy prawne – czyli dokumenty

Pozwolenie na budowę – to pierwszy wniosek, po który powinniśmy się udać do Urzędu Gminy lub Miasta. Warto wspomnieć, że taki wniosek możemy pobrać już przed kupnem działki. Jeżeli mamy upatrzony projekt domu, warto dołączyć go do wniosku, ponieważ urzędnicy sprawdzą czy jest on odpowiedni względem warunków zabudowy oraz otoczenia. Kolejnym krokiem, będzie wykonanie map geodezyjnych. Taką mapę otrzymamy w Wydziale Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego. Jeżeli działka, którą posiadamy nie ma połączenia z drogą publiczną, musimy ustalić dojazd. Możliwe, że posiadamy drogę dojazdową, która prowadzi do kilku pobliskich działek. Musimy pamiętać aby wystąpić z wnioskiem o warunki przyłączenia do sieci gazowej, wodno- kanalizacyjnej oraz energetycznej. Jeżeli na działce nie ma możliwości przyłączenia się do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, konieczne jest wybudowanie studni lub przydomowej oczyszczalni ścieków – ta jednak wiąże się z większymi kosztami oraz z wykonaniem testów dotyczących jakości wody oraz opinii hydrologicznej.

Zaprojektuj swój wymarzony dom

Bywa, że wymarzoną wizję swojego domu mamy od lat…a co jeśli jesteśmy w tym kompletnie zieloni? W takim wypadku nie ma powodu do zmartwień. Dzisiejszy rynek oferuje nam mnóstwo gotowych projektów, które możemy znaleźć bez większych komplikacji. Jeżeli mamy swoją wizję czterech kątów, warto odnaleźć dobrego architekta, który w porozumieniu z nami dostosuje projekt indywidualnie. Zanim zdecydujemy się na projekt, należy zastanowić się czego oczekujemy, czy ma być to dom tradycyjny, energooszczędny, wysoko energooszczędny czy też pasywne ( to taki, który przez cały rok ogrzewa się sam).

Pozwolenie na budowę

Jeśli powyższe punkty udało nam się zrealizować bez większych problemów, możemy udać się do Starostwa Powiatowego, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie w Powiatowym Inspektoracie Powiatowym Budowlanym o rozpoczęciu budowy. Zanim jednak rozpoczniemy budowę, musimy wybrać odpowiednią ekipę budowlaną. Dobrze jest zrobić research wśród firm budowlanych, aby wybrać te najlepszą.

Plac budowy

Plac budowy powinniśmy przystosować pod względem sanitarnym – zapewniamy toalety, miejsce socjalne. Wbrew pozorom, zagospodarowanie placu budowy nie może być dowolne – przede wszystkim plac powinien być zabezpieczony (ogrodzenie, tabliczka informacyjna – na której znajdziemy dane: inwestora, wykonawcy, nadzorcy, numer pozwolenia na budowę). Na placu budowy konieczny jest dostęp do energii elektrycznej oraz wody. Każdy, kto chce wybudować dom i przyłączyć się do sieci elektrycznej musi wystąpić z wnioskiem do najbliższego w obrębie zakładu energetycznego. Do takiego wniosku należy dołączyć: • Dokument własności działki • Plan zabudowy na mapie Po złożeniu wniosku, pozwolenie powinniśmy otrzymać w ciągu 14 dni roboczych.

Solidna podstawa – czyli fundamenty

Najpewniejszym fundamentem jest beton. Najczęściej fundamenty muruje się z bloków betonowych na zaprawie cementowej. Muszą być solidne i trwałe. Fundamenty powinny być przystosowane do obciążeń, nośności gruntu. Głębokość na jakiej powinniśmy umieścić fundamenty, zależy od głębokości gruntów, które są zmienne w zależności od rejonu w którym zamierzamy mieszkać. Z biegiem czasu coraz bardziej popularne stają się domy z bali czy też konstrukcji stalowych. Uchodzą one za nowoczesne oraz bardziej oszczędne. Budowa domu z bali jest o wiele krótsza. Dom, który wykonany jest z drewna może stanąć na naszej działce w tydzień. Jeżeli zależy nam na czasie, warto rozpatrzeć właśnie taką opcję.

Szkielet – czyli ściany

W Polsce nadal przodują domy murowane, a co za tym idzie, ich ściany są betonowe, z cegieł bądź pustaków. Warto jednak zaznaczyć, że Polacy są coraz bardziej nowocześni i decydują się na konstrukcje stalowe czy też drewniane. Jeżeli dokonamy tradycyjnego wyboru, czas budowy będzie wydłużony. Idąc z duchem czasu, możemy skrócić nasz czas oczekiwania.

Home