Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 22 maj 2019 21:23

Czyszczenie historii BIK

Napisał

Każdy, kto choć raz skorzystał z kredytu, zaciągnął pożyczkę lub kupował na raty, a nawet posiada kartę kredytową czy też debet na koncie oszczędnościowym, tworzy swoją historię kredytową. Czym ona jest?

Historia kredytowa, którą stanowią wpisy w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) to dane na temat zobowiązań klienta, tych z przeszłości i tych aktualnych. Najważniejszym elementem historii jest sposób ich spłacania. Pozytywną historię budują terminowe spłaty, zaś wszelkie opóźnienia i powstające w ten sposób zaległości tworzą negatywną historię kredytobiorcy. Tworzenie historii jest jednak procesem znacznie bardziej złożonym. O tym, czy historia kredytowa będzie miała pozytywny wydźwięk decyduje wiele składowych: umiejętne korzystanie z kredytów, kontrola ich ilości, negocjacje z bankiem w razie wystąpienia kłopotów ze spłatą, czy choćby wyrażenie zgody na dalsze przetwarzanie informacji o już spłaconym kredycie. Na historię kredytową trzeba pracować, ponieważ wizerunek rzetelnego i uczciwego kredytobiorcy umożliwia swobodne korzystanie z ofert banków. Co, jeśli nie uda się i nie do końca jesteśmy zadowoleni ze swojej historii?

Negatywna historia kredytowa

Negatywna historia kredytowa często uniemożliwia uzyskanie kredytu, ponieważ klient traci wiarygodność, natomiast udzielenie mu pożyczki jest dla banku zbyt ryzykowne. Najczęściej problemem jest nieterminowe dokonywanie spłat, czasem zaprzestanie regulowania należności. Klienci zapominają również o tym, że najgorszym błędem jest unikanie kontaktu z wierzycielem i piętrzenie należności. Zawsze warto negocjować lepsze warunki spłaty i starać się o restrukturyzację kredytu, co może zapobiec tworzeniu się negatywnych wpisów w historii. Kredytobiorcy winni także korzystać z dostępnych narzędzi, jak pobieranie raportów BIK czy śledzenie wskaźnika BIK. Umożliwia to kontrolę należności, śledzenie na bieżąco sytuacji finansowej i przeglądanie swojej historii, dzięki czemu można w porę reagować, jeśli pojawią się niepokojące symptomy.

Usuwanie negatywnych wpisów

Na rynku pojawia się coraz więcej firm kuszących wizją „wyczyszczonego” BIK-u, czyli wymazaniem negatywnej historii kredytowej. Klient mający trudności z uzyskaniem wsparcia finansowego, często chętnie sięga po wsparcie tego rodzaju. Warto jednak wiedzieć, co mogą firmy oferujące czyszczenie BIK. Ich możliwości są ograniczone, najczęściej wysyłają pisma do banków/firm pożyczkowych z prośbą o usunięcie jakichś danych. W tym miejscu należy podkreślić, że dane usuwane są tylko w kilku ściśle określonych sytuacjach, nie zaś na życzenie klienta. Równie istotne jest to, że właśnie w tych konkretnych sytuacjach o usunięcie danych może wnosić sam kredytobiorca. Powstaje zatem wątpliwość, czy w ogóle zasadne jest korzystanie z pomocy wspomnianych firm. Czyszczenie BIK to przesunięcie zobowiązań do sekcji, która nie jest już widoczna dla instytucji generujących raporty. Jednak kredyt musi zostać najpierw spłacony, dopiero potem można myśleć o porządkowaniu swojej historii. Warto samemu porozumieć się z bankiem i spróbować przenieść np. wpisy o zbyt dużej ilości zapytań kredytowych.


Pomoc kancelarii prawnych w czyszczeniu BIK

Wybierając instytucję, która mogłaby pomóc w poprawie wiarygodności kredytobiorcy, lepiej zwrócić się do kancelarii prawnej, która posługując się dostępnymi narzędziami prowadzi negocjacje z bankami. Czasem możliwe jest usunięcie negatywnego wpisu o spłaconej należności przed upływem 5 lat. Prawnicy wykorzystują argumenty takie, jak pojawienie się w życiu kredytobiorcy nieszczęśliwych okoliczności, które wpłynęły niekorzystnie na możliwości spłaty kredytu. Znajomość prawa oraz umiejętność prowadzenia negocjacji często stawia pracowników kancelarii na wygranej pozycji. Zdarza się także, że dopatrują się pewnych nieścisłości czy błędów w sposobie przetwarzania danych przez banki, a to już prosta droga do sukcesu.

asdasdasdasdas
Home