Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 06 czerwiec 2019 06:51

Kocher kuchenka turystyczna – jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Jesteś miłośnikiem biwaków, długich wędrówek górskich oraz campingu? Termosy na napoje i żywność, które ze sobą zabierasz zbyt krótko utrzymują ich ciepło i mają za małą pojemność względem twoich potrzeb? Zatem jedną z rzeczy, która będzie ci bardzo przydatna podczas podróży, jest kuchenka turystyczna. W niniejszym artykule opiszemy jakie kwestie uwzględnić i na co zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najlepszą dla siebie kuchenkę turystyczną z dostępnych na rynku.

Kuchenka turystyczna na krótki biwak lub camping

Wybierając się na krótki biwak, camping lub  wakacje w domkach letniskowych warto zwrócić uwagę na elektryczne kuchenki turystyczne. W takich miejscach często jest dostęp do prądu, zatem będzie to najprostsze rozwiązanie. Kolejnym wyborem może być gazowa kuchenka turystyczna. Jej obsługa nie jest skomplikowana, możemy też regulować wielkość płomienia i bez problemu zgasić kuchenkę w każdym momencie. Jest stosunkowo lekka, a większość modeli po złożeniu mieści się w menażce. Będziemy jednak zmuszeni wcześniej zadbać o odpowiedni zapas paliwa. Kartusze gazowe dostępne są głównie w sklepach ze sprzętem outdoorowym. Nie zawsze mamy „pod ręką” taki sklep. Ważne jest też, aby odpowiednio dopasować kartusz do posiadanego palnika. Możemy wybierać pośród kartuszy przebijanych (tych nie odłączymy od palnika przed wykorzystaniem całego paliwa), z zaworem bez gwintu oraz z zaworem gwintowanym. Ich oznaczenia nie zawsze są jednoznaczne, dlatego warto zapytać sprzedawcę o radę. W krótkich podróżach sprawdzą się też lekkie i minimalistyczne kuchenki na paliwa stałe. Bez problemu ugotujemy na nich wodę na kawę lub danie typu instant.

Kuchenka turystyczna na częste i długie podróże w ekstremalnych warunkach

Wybierając się w podróż gdzie panują ciężkie warunki, należy zabrać ze sobą niezawodny sprzęt. Mimo swojej łatwości w obsłudze, kuchenki gazowe nie sprawdzą się w turystyce wysokogórskiej. Niskie temperatury i wysokie ciśnienie spowodują, że odpalenie takiej kuchenki może stać się niemożliwe. Kartuszy gazowych nie przewieziemy również samolotem. Znacznie lepiej sprawdzą się w tym przypadku kuchenki na paliwa płynne (benzynowe). Mimo skomplikowanego procesu rozpalania, będą bardziej wydajne. Wybierając konkretny model, należy też zwrócić uwagę czy zawiera on osłonę przeciwwiatrową oraz na stabilność palnika. Ciekawym rozwiązaniem będą też zintegrowane zestawy do gotowania. Kuchenka stanowi tu kompatybilną całość z naczyniem do gotowania, co zmniejsza straty ciepła i czyni ją bardzo wydajną. Po połączeniu kuchenki i naczynia można je spokojnie podwiesić np.  pod dachem namiotu.

Kuchenka turystyczna – nie tylko w podróż!

Kuchenki turystyczne, mimo swojej nazwy, świetnie sprawdzą się nie tylko w podróży, ale także w domu, jako kuchenki awaryjne. Bywają sytuacje, kiedy podczas burzy, silnego wiatru, czy prac konserwatorskich na liniach energetycznych jesteśmy pozbawieni dostępu do prądu. Skutki takich zdarzeń są obecnie tym dotkliwsze, że coraz więcej osób decyduje się na posiadanie płyty indukcyjnej zasilanej prądem, zamiast kuchenki gazowej. W takim momencie jesteśmy skazani na tzw. suchy prowiant. Nie mamy możliwości przygotowania sobie nawet kubka ciepłej herbaty. O ile kilka godzin, czy nawet cały dzień bez ciepłego posiłku dla dorosłego człowieka jest do zniesienia, dużo gorzej jest w przypadku dzieci. Szczególnie niemowlęta, które jedzą jedynie mleko modyfikowane przygotowywane ze zmieszania mleka w proszku z ciepłą wodą, będą w takim momencie w bardzo niekorzystnej sytuacji. Mimo że takie zdarzenia występują stosunkowo rzadko, zwykle są dla nas zaskoczeniem i raczej nie mamy zapasów ciepłej wody w termosach na kilka następnych godzin. W takim momencie zbawiennym sprzętem będzie kocher kuchenka turystyczna. Wybierz jeden z tańszych modeli na kartusze gazowe. Nie warto inwestować dużych pieniędzy, jeśli zamierzasz używać kuchenki tylko w awaryjnych sytuacjach i nie planujesz z nią podróżować. Kuchenki na gaz nie brudzą garnków, co jest ich dodatkową zaletą przy używaniu w domu. Przydatny może też piezozapalnik, który nie wymaga posiadania zapałek do odpalenia kuchenki. Jeżeli natomiast chcesz korzystać z kuchenki turystycznej zarówno w sytuacjach awaryjnych w domu, jak i w podróży, zdecyduj się na kuchenkę wielopaliwową. W domu będziesz mógł podłączyć do niej kartusz z gazem, a na wyprawie pojemnik z bardziej wydajną i szeroko dostępną benzyną lub alkoholem. Taka kuchenka to wydatek nawet kilkuset złotych. Jest to jednak sprzęt wysokiej jakości, bardzo trwały. Zapewni więc komfort w podróży, a często używany szybko się zwróci.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home