Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 07 czerwiec 2019 07:54

Torba turystyczna – wygoda i funkcjonalność

Niegdyś torby podróżne w swej klasycznej formule wykonywano ze skór lub grubego materiału bawełnianego typu canvas. Początkowo miały zapięcia na guziki lub specjalne kołeczki (takie same jakie możemy jeszcze znaleźć w kurtkach wełnianych typu budrysówka, zwanych także duffle coat), potem zastosowano biegnący przez środek lub naokoło bryły torby, zamek błyskawiczny. Przypominały nieco obecnie proponowane jeszcze przez producentów galanterii skórzanej tzw. torby lekarskie, tylko w większym rozmiarze.

„Kosmiczna” torba turystyczna

Dziś są to już produkowane z wytrzymałych poliestrowych najczęściej tkanin kolorowe, kosmiczne wręcz w kształtach i deseniach nowoczesne torby turystyczne. Materiał notabene ma spore znaczenie, bo klienci od lat dziewięćdziesiątych wymagają od producentów coraz większej użyteczności produktów z segmentu outdoor, co objawia się najczęściej w zachowaniu pewnych parametrów nieprzemakalności tkaniny lub jej wytrzymałości na rozciąganie pod wpływem ciężaru. Pasy nośne są wzmacniane, także te rączki, które spełniają też dodatkową rolę szelek plecaka. Dno nierzadko nie ma już uroczych metalowych kołeczków-nóżek (które jak się można domyśleć, miało chronić bagaż przed kontaktem z brudnym podłożem na dworcu kolejowym czy w autobusie), lecz wzmocnienia plastikowe lub też torba turystyczna ma spód specjalnie laminowany czy gumowany.
Jakże trywialny, a jednocześnie niezastąpiony i przy tym praktyczny wynalazek suwaka pozwolił także na to, żeby torba turystyczna zyskała na dodatkowych rozwiązaniach, takich jak, np. zewnętrzne płaskie kieszenie czy zamykany zamkiem przeciwdeszczowy pokrowiec.

Torba turystyczna – „wielofunkcyjne urządzenie”

Torba turystyczna, mimo swej prostoty to niemalże „wielofunkcyjne urządzenie”. Możemy ją zabrać nie tylko w podróż pociągiem, samochodem, krótszą lub dłuższą, ale także na trekkingową wyprawę (tę z adaptowanymi pasami naramiennymi), jeśli jest hybrydą plecaka i torby, a także na siłownię, jeśli tylko ma choć dwie przegrodzone komory (by brudne ciuchy odizolować od reszty) lub na zajęcia uniwersyteckie, jeśli z kolei jest średnich lub mniejszych rozmiarów.

asdasdasdasdas
Home