Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 10 czerwiec 2019 23:15

Kreatywne podręczniki szkolne - przemyślany rozwój dziecka

Napisał

Dorastanie dziecka i przykładanie wagi do jego rozwoju wpływa na jakość późniejszego życia. To wyzwanie dla rodziców, wychowawców i pedagogów. W rozwoju dziecka trzeba stawiać na łączenie tego co przyjemne i pożyteczne. Uczenie się, zapamiętywanie, pobudzanie wyobraźni - wszystkie elementy mogą być zawarte w podręcznikach i grach.

Jak czytać, żeby się rozwinąć?

Przekazanie materiału w kreatywny sposób powinno być priorytetem większości autorów zabawek i książek dla dzieci. Przerzucanie kolejnych stron przez dziecko musi wiązać się z ciekawością - tylko wtedy ma to sens. Tak dzieje się np. z książkami typu boardbook w najwcześniejszych latach dzieciństwa. Książkom zostaje nadana forma kartonów, które mają ciekawą kolorystykę, formę i treść. Dzieci muszą aktywnie podejść do przeglądania takich pozycji, sięgają po nie chętnie i zapamiętują obrazy oraz informacje. Ważny jest więc aspekt artystyczny. Czytanie takich książek rozwija także zdolność ruchową, jest formą zabawy.

Jak jednak podejść do starszego dziecka, w wieku np. 7 lat? Barwne podręczniki, które kompleksowo podchodzą do wiedzy, są najważniejszym środkiem rozwoju. Połączenia treści matematycznych, przyrodniczych, polonistycznych i historycznych mają największe szanse w pobudzeniu pracy mózgu i dotarcia do dziecka. Szeroki zakres materiału podany w przystępny, ale i bardzo atrakcyjny wizualnie sposób, zostaje w dziecku na dłużej. Niektóre z nich już samym tytułem przyciągają uwagę, a nie - jak można założyć w przypadku klasycznych książek - odstraszają. Jest to np. podręcznik o nazwie "Gra w kolory", w którym znajduje się dużo zabawek, zagadek i zadań. https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/product-pol-18187-Gra-w-kolory-Podrecznik-klasa-1-czesc-1.html

Treści ze świata i nauki

Dla małych dzieci najważniejszy jest kontakt z obrazami, dla drugich - okazja do rozwiązywania problemów, odkrywanie ciekawostek ze świata. Każdy podręcznik i każda książka są dostosowywane do wieku i etapu psychicznego dziecka. Maluchy, które na przykład nigdy nie miały kontaktu ze wsią i zwierzętami gospodarczymi, chętnie sięgają po książki, w których mogą rozpoznawać kury, koguty, świnie czy krowy - uczą się ich nazw mając nadzieję, że w bliskiej przyszłości zobaczą je na własne oczy. Jeśli dodatkowo takie książki są w formie rozkładanej i przestrzennej - automatycznie absorbują uwagę i rodzą pewne marzenia o przeniesieniu świata ze stron na realną rzeczywistość, tuż obok nich.

Dzieci wczesnoszkolne i szkolne chcą się wykazać i jednocześnie dowiadywać się wszystkiego co jest związane ze światem. Zdjęcie kury i kozy nie dziwi, ale mają okazję do np. przypisania im gatunku albo rozpoznania środowiska. Jeśli podręczniki obejmują wiedzę z różnych dziedzin, jest to o wiele ciekawsze niż specjalny podręcznik do historii czy przyrody. Łącząc poszczególne obszary, dziecko naturalnie otwiera się na kreatywne myślenie i świadomość złożoności świata. Może też swobodnie rozpoznawać co interesuje go tak naprawdę - co jest ciekawe, o czym chce wiedzieć jeszcze więcej.

asdasdasdasdas
Home