Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 13 czerwiec 2019 22:23

Białoruś – kiedyś część Polski

Napisał

Co wiem o Białorusi? Niewiele. Wiem, że kraina ta należała kiedyś do Polski i że urodził się w niej jeden z największych polskich poetów – Adam Mickiewicz. Z Białorusią wiąże się tylko jedno wspomnienie z mojego życia: polonistka, która dała nam na zadanie nauczyć się na pamięć mickiewiczowskiej „Świtezianki”.

Chęć poznania

Unia lubelska z 1569 roku dała początek państwu polsko-litewskiemu o nazwie Rzeczpospolita Obojga Narodów. W jego granicach znajdowała się także Białoruś, która dopiero w wyniku rozbiorów zaczęła stopniowo przechodzić pod władanie Imperium Rosyjskiego, co nastąpiło ostatecznie w 1795 roku. Data ta znana jest każdemu Polakowi – to właśnie wtedy nastąpił trzeci rozbiór Polski, który pozbawił nasz kraj niepodległości na ponad 100 lat.

Ale co działo się wówczas z Białorusią i resztą naszych wschodnich sąsiadów? Ten artykuł to mój motywator, by poznać historię tego rejonu. Postanowiłam zacząć od Białorusi.

Wyjazd na Białoruś

Nie ma nic lepszego od poznawania danego miejsca „na miejscu”. Z tego właśnie powodu wpisałam do wyszukiwarki internetowej frazę: Białoruś wycieczki. Najlepszym pomysłem wydaje mi się tygodniowy wyjazd, który uwzględnia kilka przystanków. Pragnę bowiem zwiedzić nie tylko stolicę naszych wschodnich sąsiadów, lecz także miejsca związane z Polską historią i kulturą oraz zabytki – pozostałości minionych wieków.

Moją uwagę przykuły:

  • Stary Zamek, czyli zamek królewski w Grodnie – siedziba sejmów walnych I Rzeczpospolitej, a także miejsce śmierci królów Polski Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego (oboje zmarli w wyniku choroby);
  • dom Adama Mickiewicza w Nowogródku;
  • Jezioro Świteź, o którym pisał nasz wielki poeta i o którym ja czytałam w podstawówce – podobno woda tego jeziora jest nieskazitelnie czysta (muszę to sprawdzić);
  • Plac Priwaksalnaja i Ratusz w Mińsku;
  • Wyspa Łez w Mińsku – na rzece Świsłocz znajduje się miejsce dedykowane żołnierzom poległym w radzieckiej kampanii afgańskiej. Interwencja ZSRR w Afganistanie trwała 9 lat i miała na celu przejęcie pełnej sowieckiej kontroli nad Afganistanem. Żołnierze walczący po stronie radzieckiej pochodzili głównie z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Uzbekistanu;
  • zamek w Mir, który w roku 2000 został wpisany na listę UNESCO – budowla powstała na przełomie XV i XVI wieku;
  • Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu i jego otoczenie – budowla położona jest w dolinie rzeki Uszy i otoczona zabytkowym parkiem.
asdasdasdasdas
ShowMeble
Home