Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 19 czerwiec 2019 07:52

Konsument w Internecie. Jakie mamy prawa? Czego nie możemy zwrócić?

Większość osób wie, że przysługuje im 14 dni na zwrot towaru kupionego przez Internet. Jednak nie każdy produkt można zwrócić. Jakie jeszcze inne prawa i obowiązki są nakładane na konsumentów i sklepy internetowe?

14 dni zwrotu na towary zakupione przez Internet

Konsumenci robiący zakupy w sklepach internetowych są objęci ochroną wynikającą z dyrektywy unijnej. Przysługuje im więcej praw, niż w przypadku kupowania w sklepach stacjonarnych. Analogicznie, e-sklep ma więcej obowiązków, niż jego tradycyjny odpowiednik. Jednym z nich jest uznanie odstąpienia od umowy przez klienta, co może nastąpić w ciągu 14 dni od otrzymania towaru bez podania przyczyn. W ramach odstąpienia od umowy, kupujący jest zobowiązany do odesłania produktu w niezmienionym stanie i otrzymać z powrotem wydaną kwotę.

Czego nie można zwrócić? M.in. fotokubków czy biletów na koncert

Dość oczywistą kategorią towarów, których nie obejmuje prawo zwrotu są produkty zapakowane ze względów higienicznych, m.in. bielizna czy słuchawki douszne. Spowodowane jest to ochroną zdrowia i życia konsumentów, a także interesem producenta, który nie mógłby tego produktu już nikomu sprzedać.

Kolejnym rodzajem towarów bezzwrotnych są produkty spersonalizowane, z zaprojektowanym przez nas projektem, które są wykonane specjalnie na zamówienie. Do tej kategorii wliczają się np. bardzo popularne fotokubki i inne artykuły z nadrukowaną własną grafiką, biżuteria z dedykowanym grawerem czy szkła korekcyjne.

W ramach walki z piractwem, prawo stanowi, że nie możemy zwrócić rozpakowanej płyty – zarówno tej z grą, jak i z muzyką. Jest to podyktowane możliwością skopiowania treści cyfrowej i jej nielegalnej dystrybucji przy jednoczesnym zwróceniu „oryginału” do sklepu. Według niektórych sklepów wystarczy zerwana folia do uznania płyty za używaną.

Nie zwrócimy też biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe. Zwrot jest możliwy tylko w określonych przypadkach: jeśli dany koncert, spektakl czy mecz został odwołany albo nastąpiła zmiana daty lub miejsca imprezy. Niektóre bilety można odsprzedać – ale tylko w cenie równej lub niższej od zapłaconej przez nas kwoty.

Podobnie jest z usługami zakwaterowania i związanymi z wypoczynkiem, najmem samochodów i przewozem rzeczy, jeśli w umowie zaznaczony jest okres świadczenia usługi.

Udaj się po poradę

Jeśli nie jesteś pewny odnośnie tego, czy możesz coś zwrócić, przeczytaj dokładnie regulamin sklepu, w którym dokonałeś zakupu. Z pomocą może przyjść także adwokat. Katowice, Kraków, Poznań czy Warszawa – każde miasto ma specjalistów, którzy udzielą porad prawnych. Kancelaria adwokacka przyda się także wtedy, jeśli uważasz, że sklep potraktował Cię niesprawiedliwie, np. masz pewność że przysługuje Ci zwrot lub rekompensata, a sklep tego nie uznaje.

Prawo do informacji o sprzedawcy, produkcie i warunkach zakupu

Zanim nastąpi złożenie zamówienia, sklep internetowy ma obowiązek jasnego i jednoznacznego poinformowania konsumenta o kwestiach zamówienia i sprzedaży. Komunikat powinien być wyświetlany na stronie lub wysłany w treści email. Są to następujące informacje:

  • dane identyfikujące sprzedawcę
  • rodzaj i właściwości zamawianych przez klienta usług i produktów
  • sposób zapłaty, łączna cena wraz ze wszystkimi opłatami
  • termin i sposób dostawy zamawianych towarów i usług
  • procedura składania reklamacji i wypowiadania usług
  • procedura odstąpienia od umowy, koszty zwrotów

Obowiązek zapłaty i niezamówione dostarczanie towarów

Zamówienie przez internet jest równoznaczne z obowiązkiem zapłaty. Kwestia ta powinna w jednoznaczny sposób zostać poruszona w potwierdzeniu złożonego zamówienia. Klient musi dostać dostęp do informacji o akceptowalnych sposobach płatności najpóźniej na początku składania zamówienia.

Niektórzy przedsiębiorcy wysyłają świadczenia niezamówione – produkt z dołączoną fakturą. Brak odzewu ze strony konsumenta nie jest równoznaczny ze zgodą. Jeśli klient nie zamawiał danego towaru, nie ma obowiązku za niego płacić. Firma wysyła wtedy produkt na własne ryzyko.

Zakupy przez Internet są bardzo wygodne. Warto jest być świadomym swoich przywilejów, ale i ograniczeń, nakładanych przez prawo.

asdasdasdasdas
Home