Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 20 czerwiec 2019 07:51

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ

Napisał

W tym roku przypada 20. czerwca. Jest świętem ku czci Najświętszego Sakramentu. Obchodzi się je w dziesięć dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Wtedy wspominana jest Ostatnia Wieczerza oraz Przeistoczenie chleba i wina w Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa. Ma charakter dziękczynny i radosny. Odbywa się także wówczas procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich czytane są fragmenty czterech Ewangelii, związane z Eucharystią.

 

W KOŚCIELE

Główną przyczyną ustanowienia święta były objawienia zakonnicy, błogosławionej Julianny z Cornillon we Francji. Ujrzała ona jasną tarczę z ciemną plamą. Uświadomiono wówczas, iż nie ma święta oddającego cześć Najświętszemu Sakramentowi. Postanowiono to zmienić. Po raz pierwszy w 1246 roku święto ustanowił biskup Robert dla diecezji Liege w dzisiejszej Belgii. Po upływie 18 lat Papież Urban IV wprowadził je dla całego Kościoła. Święto upowszechnił w Kościele Papież Jan XXII. W 1391 roku Papież Bonifacy IX polecił wprowadzić uroczystość Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jej jeszcze nie obchodzono.

W Polsce pierwszy raz święto Bożego Ciała wdrożył biskup Nanker, w diecezji krakowskiej w 1320 roku. Ściśle związana z tym świętem procesja została zapoczątkowana w Kolonii w Niemczech w II połowie XIII stulecia. W Polsce zwyczaj ten stał się powszechny w XV wieku. Kościół od początku głosi wiarę w prawdziwą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, ustanowionym przez Niego podczas Ostatniej Wieczerzy. Jezus powiedział wtedy: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja” (Mk 14, 22.24).

W nowym Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy m.in.: „W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus.” (KKK 1374)

Kościół od XVI stulecia przyjął 40-godzinną adorację Najświętszego Sakramentu. Obecnie praktykuje się ją w całym Kościele. Są też zakony, które nieustannie adorują Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W naszej Ojczyźnie są to zakony: eucharystki, benedyktynki, sakramentki oraz franciszkanki od Najświętszego Sakramentu.

Wierni uczestnicząc w procesji Bożego Ciała w czasie rozbiorów Polski manifestowali swoją przynależność narodową. W okresie Polski Ludowej oznaczała głównie integrowanie się narodu w wierze i jedności. Niejednokrotnie właśnie z tego powodu władze komunistyczne zakazywały tej procesji. Dziś biorą w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

 

W TRADYCJI LUDOWEJ

Cztery ołtarze przybiera się młodymi drzewkami, gałązkami, kwiatami, kolorowymi wstążkami. Podczas procesji dzieci sypią płatki kwiatów pod nogi kapłanowi, który niesie Najświętszy Sakrament. Dawniej, po zakończeniu procesji, wierni zabierali gałązki do domów. Następnie umieszczali je nad frontowymi drzwiami prowadzącymi do zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, aby uchronić je przed uderzeniem pioruna w czasie burzy. Ludzie po procesji zabierali też kwiaty. Odpowiednio zasuszone stanowiły lekarstwo stosowane w chorobach gardła.

Wspomnieć też należy o Oktawie Bożego Ciała, którą obchodzi się w następny czwartek po Bożym Ciele. W tym dniu kobiety i dziewczyny święciły wianki uplecione z ziół. Używano ich później do okadzania ludzi i zwierząt w czasie chorób. Wieszano je także nad drzwiami domu i obory, aby uchronić te budynki przed nawałnicami np. burzą, wichurą, powodzią, pożarem. Nie wolno było również w okresie trwania oktawy prać bielizny kijanką w rzece, gdyż według wierzeń ta czynność wywoływała burzę i gradobicie niszczące uprawy.

 Kazimierz Surzyn

 

Źródła:

  1. Święta Kościelne, Warszawa 1999.

  2. Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego.

  3. Pismo Święte.

  4. Tradycje ludowe Bożego Ciała i oktawy wg relacji: Marianny Brożyny, Heleny Surzyn, Stanisława Surzyna.

  5. Kalendarz SGB z 2000r.

asdasdasdasdas
Home