Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Jak wybrać odpowiedni stelaż do łóżka?

Wybór odpowiedniego stelaża do łóżka jest dla zdrowego i komfortowego snu nie mniej istotny, niż wybór materaca. Odpowiednio dobrany stelaż gwarantuje, że materac będzie dobrze wentylowany i zapewni optymalny rozkład ciężaru ciała.

Rodzaje stelaży do łóżek

Stelaże do łóżek produkowane są z różnych materiałów, najwygodniejsze i najbardziej ekologiczne są jednak stelaże drewniane. Warto, by stelaż drewniany pokryty był dodatkowo warstwą ochronną. Zapewnia to ochronę przed wilgocią.

Stelaże klasyczne typu rusztowego charakteryzują się sztywnym mocowaniem listewek do obudowy. Stelaże z nogami zastępują częściowo konstrukcję łóżka. W stelażach typu flex listewki mocowane są do ramy za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych (tzw. kieszonek), co umożliwia ich wyginanie. Istnieją także bardzo wygodne, ale kosztowne stelaże regulowane. Dzielą się one na stelaże z regulacją ręczną i automatyczną: stelaże z regulacją na pilota zaliczamy już do urządzeń luksusowych.

Stelaże różnią się także rozmiarami. Jest oczywiste, że dobór rozmiaru stelaża powinien odpowiadać rozmiarom materaca. Długość obu powinna przy tym być o co najmniej 20 centymetrów większa, niż wysokość osoby, dla której są przeznaczone. Szerokość i długość dostępnych na rynku stelaży jest w zasadzie dowolna, powinniśmy jednak zwrócić dużą uwagę na wysokość stelaża. W przypadku łóżek nietypowych, o niskiej krawędzi, nie powinna ona przekraczać 7 centymetrów.

Coraz rzadziej spotyka się stelaże wykonane ze sklejki lub z siatki metalowej. Nie zapewniają one ergonomicznego rozkładu masy ciała i z pewnością powinniśmy z nich zrezygnować.

Istnieją także stelaże z pojemnikami oraz stelaże podnoszone. Wyposażone są one w mechanizmy podnoszące, dzięki czemu zastąpić można nimi osobne pojemniki na pościel.

Czym kierować się przy wyborze stelaży?

Stelaże do łóżek powinny być nadmiernie usztywnione. W przypadku różnych rodzajów materacy zapewni to prawidłowo dobrany dobór odległości pomiędzy listewkami stelaża. Warto zrezygnować z klasycznych stelaży o konstrukcji rusztowej. Ze względu na brak elastyczności, szybko się one zużywają. Dlatego też coraz rzadziej spotyka się je w handlu. W przypadku łóżek dwuosobowych wybrać możemy jeden duży stelaż lub dwa mniejsze.

Stelaże z ruchomymi listwami nie są zazwyczaj dobrym wyborem. Są one wprawdzie elastyczne i zapewniają lepszy rozkład ciężaru, niż stelaże sztywne - listwy potrafią jednak przesuwać, co znacznie obniża komfort snu.

Drewniane stelaże do łóżek wykonane z listw sosnowych są najtańsze, najczęściej występują więc na rynku meblowym. Są jednak mało elastyczne, w związku z czym, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych typów materacy, lepszym wyborem będzie stelaż z drewna bukowego lub brzozowego.

Stelaż powinien być dostosowany do masy ciała. Standardowe tanie stelaże nie są odpowiednie dla osób o wadze przekraczającej 80 kilogramów. Wytrzymałość stelaża wiąże się przede wszystkim z grubością listewek. Osoby o większej wadze powinny zdecydować się przy tym na zakup stelaży podwójnych.

Ciekawym wyborem są także stelaże z regulowaną wysokością podnóżka. Są one przeznaczone przede wszystkim dla osób w podeszłym wieku.

ShowMeble
Home