Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Wyróżniki robotów przemysłowych

Zwracając uwagę na to, jak większość społeczeństwa, postrzega temat robotów przemysłowych, z ich poglądów rodzi się wizja sal wypełnionych mechanicznymi elementami, przesuwających się z jednego obszaru na drugi, bez jakiegokolwiek udziału ludzkich pracowników, składających, na przykład, samochód. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ nie każdy komercyjny robot działa w identyczny sposób, a lista branż, które korzystają z robotycznej technologii, jest niezwykle duża. Zajmijmy się zatem wdrożeniem niewtajemniczonych w ten temat.

Różnorodność dostępnych modeli

Zostało już wspomniane, że termin  określający komercyjnego robota nie wyczerpuje obecnie pełnej definicji oraz różnorodności dostępnych na rynku maszyn, ale może istnieć coś łączącego ogół i mówimy tu dokładnie o sposobie ich działania. Robot o charakterze przemysłowym nadal jest przede wszystkim maszyną dedykowaną danemu obszarowi, która została zaprogramowana  za pośrednictwem konkretnego eksperta, w celu powtarzania preferowanych przez człowieka czynności. Istotnym kryterium podziału robotów na poszczególne warianty jest zakres dostępnych dla nich ruchów. 

Jako przykład niech posłuży robot przegubowy przypominający z budowy ludzkie ramię i pozwala ci poruszać w obrębie jego zasięgu. Niespodziewane (za sprawą swojej konstrukcji oraz rozmiarów) roboty SCARA, mogą płynnie wykonywać ruch obrotowy i progresywny dzięki zastosowaniu trzech stopni swobody. W momencie, gdy jednak mowa o robotach kartezjańskich, każde ciało, część osób zaznajomionych z układami współrzędnych będzie zdawać sobie sprawę, że ich działanie jest ograniczone przez 3 prostopadłe do siebie osie. Nie są to jednak oczywiście wszystkie wymienione modele należące do grona tych najpopularniejszych. Nietrudno jednak przyznać, że w istocie zachodzi między nimi wiele ważnych różnic.


Roboty przemysłowe firmy Fanuc

Cechy działania robotów

Kolejnym istotnym kryterium podziału robotów na klasy jest ich dostępna energia, czyli moc. W celach klarownego przedstawienia porównajmy ją z ludzką siłą. Jako że maszyna jest przeważnie większa od człowieka, bez problemu poradzi sobie z takimi czynnościami, jak przenoszenie poszczególnych elementów. Niestety, należy dodatkowo pamiętać, że efekty dużej mocy są wielowymiarowe. Ruch takich robotów może być bardzo niebezpieczny dla pracowników obsługujących takie maszyny, dlatego procedura ich używania powinna być przede wszystkim podyktowana kwestiami ochrony i bezpieczeństwa ludzkiego życia.

Home