Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 03 lipiec 2019 00:33

Jednolity Plik Kontrolny – czym jest i dlaczego jest tak ważny?

Postęp technologiczny sprawia, że różnego rodzaju ułatwienia – a w tym także automatyzacja i cyfryzacja procesów – zaczynają wkraczać do każdej dziedziny naszego życia. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań, będących bezpośrednio związanymi z prowadzeniem własnej firmy, jest Jednolity Plik Kontrolny. Księgowi są z nim za pan brat, jednak warto, by podstawową wiedzę na jego temat posiadał każdy.

Rozwiązanie na miarę XXI wieku

Jednolity Plik Kontrolny (powszechnie znany również pod swym akronimem: JPK) to – najprościej mówiąc – zbiór danych zawierający wszelkie informacje na temat kwestii finansowych przedsiębiorstwa za konkretny okres. JPK został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi a instytucjami kontrolującymi.

W Polsce standard ten wszedł w życie z dniem 1 lipca 2016 roku, stopniowo obejmując przedsiębiorstwa o różnych strukturach. Ostatecznie comiesięczne generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego jest obowiązkiem mikro, małych, średnich oraz dużych firm. Wysyłanie takiego raportu odbywa się na drodze elektronicznej, co pozwoliło w znacznym stopniu zredukować problematyczność całego procesu.

JPK regulowany jest przez polską Ordynację Podatkową, czyli ustawę z 1997 roku traktującą o prawie podatkowym. Warto wiedzieć, że Polska nie jest jedynym krajem, w którym obowiązuje ten rodzaj komunikacji – w krajach anglojęzycznych jego odpowiednikiem jest SAF-T, czyli Standard Audit File for Tax.

Techniczne aspekty Jednolitego Pliku Kontrolnego

Każdy JPK powinien charakteryzować się określoną, ustandaryzowaną strukturą, która pozwala w szybki i logiczny sposób dostać się do odpowiednich informacji oraz je analizować. Pliki tworzone dla tych potrzeb generowane są w technologii XML, czyli w najprostszym – i najpowszechniejszym – języku znaczników.

Jednolite Pliki Kontrolne składają się z siedmiu struktur, które odpowiadają tradycyjnym dowodom księgowym i księgom podatkowym. Można wśród nich wymienić:

  • księgi rachunkowe,
  • wyciąg bankowy,
  • magazyn,
  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
  • faktura VAT,
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • ewidencja przychodów.

JPK można generować automatycznie za pomocą specjalnie zaprojektowanych programów do prowadzenia księgowości.

Jednolity Plik Kontrolny z perspektywy instytucji

Jak już wspomniano, JPK to sposób na poprawienie komunikacji pomiędzy instytucjami nadzorującymi a przedsiębiorcami. Tego rodzaju elektroniczne rozwiązanie pozwala z łatwością dotrzeć do wszystkich niezbędnych danych, skracając czas trwania wszystkich procedur urzędowych, a w tym przede wszystkim kontroli podatkowych.

Zalety JPK dla przedsiębiorcy

Jednolity Plik Kontrolny to także usprawnienie dla przedsiębiorców. Najważniejszą zaletą jest fakt, że również właściciele firm mogą oczekiwać oszczędności czasowych związanych z dopełnianiem wszelkich obowiązków księgowych. Elektroniczna komunikacja jest też sposobem na zmniejszenie objętości papierowej dokumentacji oraz obniżenie kosztów związanych z przeprowadzanymi kontrolami.

Podsumowanie

Wprowadzony kilka lat temu JPK to metoda na usprawnienie procedur związanych z finansową ewidencją przedsiębiorstw. Korzyści rozwiązania dostrzegalne są zarówno z perspektywy instytucji nadzorujących, jak i właścicieli firm, czyniąc standard rzeczywistym ułatwieniem w komunikacji. Partnerem artykułu jest Taxomatic - program do księgowości online.

asdasdasdasdas
Home