Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 05 lipiec 2019 09:01

Jaki użytek z agregatów robi straż pożarna?

Napisał

Zapewne nieraz widzieliśmy strażaków, którzy użytkowali agregat prądotwórczy. Jest on im niezbędny w wielu różnych sytuacjach, ponieważ straż często musi działać w miejscach, gdzie nie ma nie tylko oświetlenia, ale w ogóle elektryczności. By można było cokolwiek zobaczyć, podłączyć różne urządzenia, konieczny jest jednak prąd.

Przenośne generatory


Najwygodniejsze w użyciu dla strażaków są agregaty przenośne. Zajmują niewiele miejsca, można bez problemów załadować ich nawet kilka do jednego wozu. Moc takiego urządzenia waha się od kilkuset watów - wersje naprawdę małe i lekkie - do kilku kilowatów. Są to generatory jednofazowe, a prąd pobierać można bezpośrednio z gniazdka, umieszczonego na obudowie. Najczęściej wyposażone są we wbudowany bezpiecznik oraz wyłącznik różnicowy, dzięki czemu użytkownik jest cały czas zabezpieczony. Jeśli chodzi o paliwo, to mogą działać zarówno na benzynę jak i ropę, którą można pobrać bez problemu choćby z baku wozu strażackiego. Różne modele agregatów możemy znaleźć tutaj: https://eneria.pl/oferta/agregaty/. Urządzenia przenośne przydadzą się podczas zapewniania oświetlenia w miejscu wypadku drogowego, uszczelniania wałów na rzece, albo podczas gaszenia pożaru. Jedno urządzenie może dać nieocenioną pomoc podczas działań.

Agregaty zabudowane w pojeździe


Podczas akcji gaśniczych niejednokrotnie potrzebne są dużo większe moce elektryczne. Wykorzystuje się je także w trakcie na przykład usuwania skutków powodzi, wypompowywania wody z piwnic i tak dalej. Tutaj wykorzystuje się często duże, stacjonarne agregaty, jednak zabudowane bezpośrednio na wozie strażackim. Napędzane mogą być niezależnym silnikiem, bądź poprzez specjalną przystawkę, bezpośrednio z silnika samego pojazdu. Daje to naprawdę sporą niezależność energetyczną. Urządzenia tego typu najczęściej są trójfazowe, umożliwiają jednak też zasilanie odbiorników jednofazowych. Na panelu sterowniczym znajdują się gniazda każdego typu, a także bezpieczniki dla każdego z nich, wyłączniki różnicowe oraz wskaźniki "funkcji życiowych" urządzenia. Po włączeniu sterowania, silnik pojazdu automatycznie zwiększa obroty, tak by przekazać do prądnicy wystarczająco dużą moc.

Podsumowując, straż pożarna bez agregatów prądotwórczych byłaby w bardzo trudnej sytuacji. Oświetlenie bateryjne na pewno nie starczyłoby na bardzo długie akcje gaśnicze, trwające niejednokrotnie całą noc. Dzięki generatorom przenośnym można łatwo zapewnić między innymi oświetlenie praktycznie w dowolnym miejscu, a agregatem zabudowanym w samochodzie, posiadającym dużą moc, zasilić można silniki elektrycznych pomp i tym podobne.

asdasdasdasdas
Home