Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 05 lipiec 2019 22:18

Zespół Regionalny „Ziemia Suska” na Słowacji

W dniach 15-16.06.2019 r. Zespół Regionalny „Ziemia Suska” wziął udział w festiwalu pt. „51 Abovské folklórne slávnosti” na Słowacji w ramach członkowstwa w Europejskim Stowarzyszeniu Festiwali Folklorystycznych - EAFF( European Association of Folklore Festivals).

Przynależność do tego stowarzyszenia otwiera wiele nowych możliwości, występów w Polsce i za granicą oraz pozwala innym poznać kulturę i tradycje regionu podbabiogórza. Zespół prezentuje żywiołowe tańce i góralski śpiew. Dużym plusem występów jest akompaniament tradycyjnej kapeli na żywo, w skład której wchodzą m.in.: skrzypce prym, skrzypce sekund, basy oraz dudy. Pierwszego dnia festiwalu w Skároš, mieliśmy przyjemność przedstawić godzinny program ogólny, podczas którego na zakończenie zaprosiliśmy do tańca zespół ze Słowacji i wszyscy razem odśpiewaliśmy po słowacku piosenkę. Wieczorem, dzięki uprzejmości pani Kathariny (menadżera ds. Kultury tradycji ludowej ) zwiedziliśmy piękne miasto Koszyce oraz zabytkową katedrę św. Elżbiety. Niedzielne występy rozpoczęliśmy mszą św. w Rozhanovce, po której odbył się korowód ulicami miejscowości, rozpoczynający oficjalnie drugi dzień festiwalu. Po zakończeniu parady, każdy uczestniczący w festiwalu zespół prezentował swoje tańce i pieśni. Nasz zespół przedstawił 30 min program, który cieszył się dużym zainteresowaniem przez tamtejszą publiczność. Zakończeniem festiwalu był występ zespołu Kollarovci, na którym nie udało się nam niestety zostać . Bardzo dziękujemy organizatorom, Kulturne Centrum Abova , staroście, pani Katharinie i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji, noclegu, wyżywienia i wspaniałej atmosfery. Mamy nadzieje ze wkrótce znów się spotkamy ! Szczególne podziękowania należą się także naszym sponsorom, bez których wyjazd by się nie odbył. Z duma prezentujemy nasz region i tradycje. Cieszymy się, że także tym razem piękno folkloru połączyło wszystkich niezależnie od kraju czy regionu.

Nasi darczyńcy:

Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej

Nadleśnictwo Sucha

Firma SOLPARTS – Tomasz Gawlas

Intermarche Sucha Beskidzka

Bank PKO S.A. w Suchej Beskidzkiej

Apteka Stopa Jacek

Skład Budowlany Kwaśny Andrzej

Firma Intelitech Home – Damian Basiura

Smażalnia i sprzedaż ryb - Adam Bubiak

Firma Euro – Gaz – Kazimierz Lemańczyk

Skup surowców wtórnych – Monika Ceremuga

ZPH Gawra – Mieczysława Maciaszek

Kuracjusz Beskidzki – Kazimierz Gacek

Piekarnia Machaczka

 

 

https://www.facebook.com/ziemiasuska/photos/a.2759853397363927/2759853750697225?type=3&sfns=mo

 

https://www.facebook.com/1501941019821844/posts/2760355817313685?s=100002157488005&sfns=mo

 

asdasdasdasdas
Home