Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 14 lipiec 2019 20:16

NIE ZAPOMINAMY O NASZEJ TRUDNEJ WPÓLNEJ PRZESZŁOŚCI

Napisał

Uczniowie suskiego Goetla razem z uczniami szkoły partnerskiej BBS Rodalben porządkują polskie groby w niemieckiej miejscowości Donsieders

 

         Partnerstwo powiatów Suskiego i Südwestpfalz istnieje już od dziesięciu lat. W ramach współpracy powiatów nieprzerwanie od dziewięciu lat, również dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), odbywa się polsko-niemiecka wymiana młodzieży.

W tym roku w okresie 03.-10. czerwca uczennice i uczniowie ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej wraz z Dyrektorem i opiekunami byli gośćmi swojej partnerskiej szkoły  BBS Rodalben. Oprócz stałych punktów programu projektu takich jak poznanie niemieckiej szkoły partnerskiej, wspólne zajęcia integracyjne i sportowe oraz wędrówki po szlakach turystycznych malowniczego regionu Palatynatu graniczącego z Francją uczniowie polscy i niemieccy zmierzyli się z tematem narodowego socjalizmu. Był on centralnym punktem tegorocznego projektu pt. „NS-Geschichte – Zum Vergessen?” – „Narodowy socjalizm – nie należy zapomnieć”. Do miejsc pamięci, do których uczniowie dotarli w czasie wspólnie spędzonych dni, należały cmentarz żydowski w Rodalben i cmentarz w miejscowości Donsieders, gdzie pochowanych zostało 36 polskich robotników przymusowych, którzy zginęli w czasie II. Wojny Światowej podczas bombardowania wojsk alianckich.

Polscy i niemieccy uczniowie  i opiekunowie wspólnymi siłami uporządkowali tę część cmentarza, gdzie widnieją groby m.in. z polskimi nazwiskami, odnowili nagrobki, posadzili świeże kwiaty, uporządkowali ogrodzenie cmentarza oraz zadbali o nowe ścieżki między grobami. Dzięki staraniom i pracy uczniów polska część cmentarza w Donsieders znacząco zmieniła swój wygląd.

„Nie zapominamy o naszej trudnej przeszłości, staramy się odwiedzać miejsca pamięci o niej w Niemczech i Polsce. Temu m.in. powinny służyć  spotkania  organizowane w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży”, podkreślają organizatorzy i uczestnicy projektu. „Ufamy, że realizowane przez nas wspólne projekty przyczynią się do budowania nowej przyszłości opartej na pokoju i porozumieniu!”

Już we wrześniu 2019r. nasi partnerzy z niemieckiej szkoły BBS Rodalben złożą nam wizytę w Suchej Beskidzkiej, aby  poznać naszą szkołę, nasz region i wspólnie odwiedzić miejsca pamięci w Polsce.

                                                                                                                               Koordynator projektu - Jolanta Mięso

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home