Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 22 lipiec 2019 22:15

Maków. Jedyny taki tydzień w roku

Maków. Jedyny taki tydzień w roku Foto: Edyta Łepkowska

Już w najbliższą sobotę (27 lipca) rozpocznie się najdłuższy i najbardziej kolorowy tydzień tego roku. Potrwa aż dziewięć dni, z których każdy wypełniony będzie ludową muzyką, występami artystów w barwnych strojach oraz licznymi dodatkowymi atrakcjami. To oczywiście Tydzień Kultury Beskidzkiej, który doczekał się już 56. edycji.

 

Jest to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie, odbywająca się jednocześnie w pięciu miejscowościach. A nawet w ośmiu, jeśli wziąć pod uwagę inne związane z nią wydarzenia - Festyn Istebniański w Istebnej, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach oraz Gorolski Święto w Jabłonkowie. Jedna z pięciu głównych estrad TKB znajduje się w Makowie Podhalańskim. Wystąpi na niej 47 zespołów, w większości polskich, choć nie zabraknie wśród nich również bardziej egzotycznych, na przykład z Turcji i Chile. Szczegóły na poniższym plakacie.

Imprezy towarzyszące TKB w Makowie Podhalańskim rozpoczną się w sobotę, 27 lipca od Biegu Górskiego im. Wojtka Pazdura, który wystartuje o 15.00. Tego samego dnia o 18.00 w Domu Kultury nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Sylwii Kalinowskiej. Codziennie od 27 lipca do 2 sierpnia w różnych częściach miasta można będzie spotkać i podglądać przy pracy artystów biorących udział w 19. Międzynarodowym Plenerze Malarsko-Rzeźbiarskim. A 3 sierpnia o 18.00 w makowskim Domu Kultury odbędzie się wernisaż ekspozycji ich prac. Tradycyjnie, występom na estradzie Makowianka będą towarzyszyły stoiska gastronomiczne, Kiermasz Twórczości Ludowej oraz atrakcje dla dzieci.

- Mamy też jedną nowość. Będzie to plenerowa nocna potańcówka przy muzyce na żywo. Zagra Quintet Urmuli z Gruzji, który – mam nadzieję - spodoba się zarówno naszym mieszkańcom, jak i przyjezdnym. Potańcówka odbędzie się w piątek, drugiego sierpnia – mówi dyrektorka Domu Kultury w Makowie Podhalańskim Iwona Staśkiewicz.

Edyta Łepkowska

 

 

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home