Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Frezowanie CNC – co warto wiedzieć?

CNC, czyli Computerized Numerical Control wciąż zyskuje na popularności. Jedną z metod takiej obróbki jest frezowanie. Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest frezowanie CNC?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest frezowanie CNC. Frezowanie CNC to metoda obróbki skrawaniem polegająca na oddzieleniu zbędnej warstwy materiału. W przypadku frezowania ruch obrotowy wykonywany jest przez narzędzie, ruch posuwowy przez materiał poddany obróbce. Wykorzystywane są tutaj specjalistyczne, sterowane komputerowo urządzenia oraz specjalne frezy. Wyróżnić możemy trzy etapy frezowania CNC:

  1. Komputerowe przygotowanie projektu.
  2. Przetwarzanie projektu na plan sterowania narzędziami.
  3. Realizacja projektu.

Frezowanie CNC umożliwia sprawną i precyzyjną obróbkę kanalików, rowków czy różnego typu uzębień. Zarówno frezowanie aluminium, jak również drewna, tworzyw sztucznych czy metalu zyskuje na popularności.

Frezowanie CNC – współbieżne i przeciwbieżne

W zależności od stosunku ruchu narzędzia do obrabianego materiału wyróżnić między innymi możemy frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – jest to tak zwany podział kinematyczny.

O frezowaniu współbieżnym mówimy, gdy kierunek ostrzy narzędzia oraz materiału obrabianego jest taki sam. Na początku warstwa skrawanego materiału jest najgrubsza i stopniowo maleje.

Z frezowaniem przeciwbieżnym mamy do czynienia, gdy kierunek ostrze narzędzia oraz obrabianego materiału jest przeciwny. Warstwa skrawanego materiału jest bardzo cienka i stopniowo staje się grubsza.

Zalety frezowania CNC

Zalet obróbki CNC, w tym oczywiście frezowania CNC jest wiele. Na pierwszym miejscu należy tutaj wymienić fakt, że wszelkie prace przebiegają sprawnie a ich efekt spełnia najwyższe standardy. To oczywiście nie koniec, tego typu obróbka nie generuje wysokich kosztów, a straty materiału są niewielkie. Kolejna kwestia, o której warto tutaj wspomnieć to możliwość uzyskania całych serii powtarzalnych detali – nawet tych niewielkich i skomplikowanych.

Szybki czas realizacji zlecenia i niezwykła precyzja sprawiają, że frezowanie znajduje zastosowanie w wielu branżach, zarówno w przemyśle i elektronie, jak również w medycynie.

Bearmet – oferta

Warto tutaj wspomnieć o firmie Bearmet, która specjalizuje się w obróbce CNC, a w szczególności we frezowaniu CNC.

Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym a umiejętności i doświadczenie fachowców robią duże wrażenie. Oprócz obróbki CNC Bearmet zajmuje się również gięciem blach, spawaniem MIG/MAG i TIG, malowaniem proszkowym, szczotkowaniem, gratowaniem i czyszczeniem spoin oraz innymi pracami.

Wszystkim potrzebującym pomocy fachowej pomocy firmy zajmującej się obróbka CNC podpowiadamy, że warto zapoznać się z ofertą Bearmet.

Home