Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 01 sierpień 2019 22:07

Botox – najlepszy sposób na zmarszczki mimiczne!

Masz już dość swoich zmarszczek mimicznych? Chcesz, aby Twoja skóra była gładka i młodzieńcza? Skorzystaj z botoksu w gabinecie medycyny estetycznej!

Nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w usuwaniu różnych niedoskonałości skóry twarzy oraz ciała. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się usuwanie zmarszczek, które umożliwia uzyskanie o wiele lepszych efektów niż z użyciem zwykłych kosmetyków. Jednym z najpopularniejszych zabiegów tego typu jest botox – inaczej botoks. Co warto o nim wiedzieć?

 

W artykule poruszono następujące tematy:

 • Czym jest botox?
 • Na czym polega działanie botoksu?
 • Botox – wskazania do zabiegu usuwania zmarszczek
 • Na czym polega usuwanie zmarszczek z botoksem?
 • Botox nie tylko na zmarszczki – inne zastosowania botoksu w medycynie estetycznej
 • Przeciwwskazania do botoksu
 • Gdzie skorzystać z zabiegu z użyciem botoksu?

 

Czym jest botox?

Botox, w spolszczonej pisowni botoks, jest nazwą handlową toksyny botulinowej, czyli inaczej jadu kiełbasianego. Jest to toksyczny związek, który wytwarzany jest przez bakterie jadu kiełbasianego o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum.

Jad kiełbasiany może rozwijać się naturalnie w wędlinach i kiełbasach, stąd też jego nazwa. Duże dawki jadu kiełbasianego mogą być dla człowieka śmiertelne, ale naukowcy odkryli, że w mniejszych ilościach posiada on właściwości terapeutyczne.

Toksyna botulinowa w medycynie znalazła zastosowanie między innymi przy leczeniu różnego rodzaju skurczów, na przykład skurczów powiek, twarzy, przy zezie, przy leczeniu tików nerwowych czy nadmiernej spastyczności mięśni u dzieci z porażeniem mózgowym.

Jej właściwości doceniła także medycyna estetyczna, która stosuje botox przede wszystkim przy usuwaniu zmarszczek.

 

Na czym polega działanie botoksu?

Swoją popularność botoks zawdzięcza specyficznemu działaniu. Związek ten łączy się z płytką nerwowo-mięśniową, prowadząc do porażenia pracy mięśnia, do którego nie dochodzą wówczas impulsy nerwowe. W efekcie mięsień przestaje działać prawidłowo, rozluźnia się.

Warto jednak zaznaczyć, że toksyna botulinowa nie działa trwale – po pewnym czasie połączenia nerwowo-mięśniowe są odbudowywane i mięsień z powrotem zaczyna pracować.

W medycynie estetycznej botox używany jest przede wszystkim do usuwania zmarszczek, niemniej jednak ma on także inne zastosowania. W użyciu znajduje się kilka różnych typów preparatów bazujących na botoksie, na przykład są to: Azzalure (firma Galderma), Botox (firma Allergan) czy też Bocouture (firma Mertz).

Toksyna botulinowa doskonale radzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi, czyli takimi, które są efektem ruchu mięśni twarzy. Do pojawienia się tych właśnie zmarszczek może dojść nawet po dwudziestym roku życia. Jest to związane z indywidualnymi predyspozycjami generycznymi, trybem życia, a także mimiką twarzy. Powstaniu zmarszczek mimicznych sprzyja częste marszczenie czoła, uśmiechanie się, palenie papierosów.

Gdy botoks zostanie wstrzyknięty w zmarszczkę, wówczas dochodzi do rozluźnienia mięśnia znajdującego się pod nią, a tym samym do zmniejszenia jej widoczności lub całkowitej jej eliminacji. Warto przy tym wskazać, że usuwanie zmarszczek botoksem nie musi prowadzić do pojawienia się „efektu maski”. Prawidłowo wykonany zabiegu pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu twarzy.

 

Botox – wskazania do zabiegu usuwania zmarszczek:

 • zmarszczki wokół oczu, w tym kurze łapki, zmarszczki pod oczami
 • zmarszczki na czole – pionowe i poziome zmarszczki czoła
 • zmarszczki wokół nosa – bruzdy nosowo-wargowe
 • zmarszczki przy ustach – zmarszczki palacza

 

W przypadku niektórych typów zmarszczek do botoksu dodaje się także kwas hialuronowy, który działa jak naturalny wypełniacz, powodując poprawę jędrności i objętości skóry.

 

Na czym polega usuwanie zmarszczek z botoksem?

Zabieg taki jak botox polega na wykorzystaniu wybranego preparatu i wstrzyknięciu go w zmarszczkę. Sam zabieg trwa najczęściej około 10-15 minut i nie wymaga szczególnej rekonwalescencji od pacjenta. Bezpośredni po nim może pojawić się niewielkie zaczerwienieni czy obrzęk twarzy w miejscach wstrzyknięć.

Efekt zabiegu nie jest widoczny natychmiast, co wynika ze specyfiki działania toksyny botulinowej. Pierwsze rezultaty widoczne są po paru dniach, ale na pełne należy zaczekać około 10-14 dni.

Efekt utrzymuje się przez około 6-9 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Potem botoks można wykonać ponownie.

 

Botox nie tylko na zmarszczki – inne zastosowania botoksu w medycynie estetycznej

Zabieg taki jak botox medycyna estetyczna stosuje nie tylko w przypadku usuwania zmarszczek. Bardzo dobre efekty daje także leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

Leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki środka w okolice gruczołów potowych, na przykład pod pachami, na dłoniach czy na stopach. Botox powoduje wtedy zablokowanie ich aktywności, a tym samym zmniejszenie pocenia się.

 

Przeciwwskazania do botoksu:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • nadwrażliwość na składniki preparatu
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, na przykład choroby miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona
 • miejscowe uszkodzenia i infekcje skóry
 • zaburzenia krzepnięcia
 • stosowanie określnych leków, w tym antybiotyków i leków przeciwzakrzepowych

 

Gdzie skorzystać z zabiegu z użyciem botoksu?

Aktualnie botox można wykonać w różnych gabinetach medycyny estetycznej znajdujących się na terenie całego kraju. Warto wybrać sprawdzony, cieszący się zaufaniem klientek gabinet, aby mieć pewność, że zabieg będzie wykonany poprawnie.

Do skorzystania z zabiegu wstrzykiwania botoxu zaprasza Klinika Medycyny Estetycznej Bona Dea z Krakowa. To tu można skorzystać z pełnej gamy zabiegów upiększających dla niej i dla niego prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej.

asdasdasdasdas
Home